راهکار های ساده برای کنار گذاشتن اعتیاد به تلفن های هوشمند

متأسفانه پدیده ای وجود دارد تحت عنوان «اعتیاد به موبایل». بر اساس گزارش سالانه ی روندهای اینترنتی مؤسسه ی کلاینر پرکینز، افراد به طور میانگین روزانه ۱۵۰ بار موبایل خود را چک می کنند. اعتیاد به موبایل به حدی رسیده است که یافته های پژوهش دانشگاه میزوری نشان می دهند دوری از آیفون می تواند اثرات روانی و جسمانی برای صاحب خود در بر داشته باشد؛ اثراتی مثل افت عملکرد ذهنی.

آیا واقعاً به موبایل های هوشمند خود اعتیاد پیدا کرده ایم یا می توانیم به عنوان کارآفرین، جلوی پرت شدن حواس خود توسط موبایل یا اعتیاد به آن را بگیریم. در ادامه چند راهکار ساده در این زمینه ارائه شده است که می توانند برای هر کسی که با تلفن های هوشمند سر و کار دارد مفید باشند.

ادامه مطلب

گام های طلایی برای سحرخیزی

سحر خیز باش تا كامروا شوی

بسیار دیده شده که برخی از ما، صبح زود از خواب بلند شدن برایمان عذاب آور است، فرقی هم نمی کند که شب کی خوابیده باشیم کلا به دشواری صبح های زود بلند می شویم.

از نظر محققان، صبح زود از خواب بلند شدن برای اکثریت انسان ها دشوار است و کلا کسانی که صبح زود از خواب بلند می شوند آن را به صورت یک عادت برای خود تبدیل کرده اند و برای همین است که می توانند هر صبح سحر خیز باشند و در اصل سحر خیزی یک مهارت نیست و کافی است آن را به صورت یک عادت روتین برای بدن خود تبدیل کنید.

ادامه مطلب

چطور اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم

بیشتر انسان‌ها بنا به دلایل معلوم یا نامعلومی از اعتماد به نفس ضعیف خود رنج می‌برند و از روش‌های گوناگونی سعی در مبارزه با آن و بهبود اعتماد به نفس خود دارند. شاید در محل کار بیش از حد به خود سخت می‌گیرید و یا از حضور در مناسبت‌های اجتماعی جدید دوری می‌کنید. بهره‌مندی از اعتماد به نفس سالم و پایدار برای پیشرفت، غلبه بر چالش‌های زندگی و ایجاد روابط جدید ضروری و حیاتی ست.
ادامه مطلب

پیامدهای روابط دختر و پسر پیش از ازدواج

از دو منظر روانشناسانه و جامعه شناسانه می‏توان به این امر پرداخت.
به طور کلی روابط باز و آزاد دوجنس مخالف پیش از ازدواج، دارای آفت‏ها و آسیب‏های روانی و اجتماعی جبران ناپذیری است. در ذیل به چند نمونه از این آسیب‏ها اشاره می‏شود:
 
1- فقدان شناخت درست و واقع بینانه:
ادامه مطلب

آیاتی از قرآن برای موفقیت در مطالعه و یاد گیری

آیا آیاتی از قرآن و یا دعایی برای موفقیت در مطالعه و یاد گیری بیشتر وجود دارد؟
مطالعه، نگریستن با تأمل و دقت نظر در چیزی برای فهمیدن و آگاهی یافتن از آن است. از این رو هر خواندنی که فاقد این ویژگی ها باشد، مطالعه نیست. بدیهی است مطالعه نیز مانند هر عمل دیگری نیازمند به فراهم ساختن شرایط خاصی است تا در سایه آن شرایط بتوان به یک مطالعه مفید و مطلوب دست یافت.
ادامه مطلب

علل مرگ ناگهانی

علل مرگ ناگهانی

چه گناهانی باعث مرگ ناگهانی و بد می شود؟
به طور كلى اجل و مرگ دو نوع است: یكى اجل حتمی و مسمّى، و دوّم اجل معلّق یا غیر مسمّى.
نوع اوّل همان اجل طبیعى است كه مطابق با نظام خلقت هرموجود زنده‏اى پس از یك دوره زندگى عوامل زیستى او رو به كاهش و زوال می گذارد تا روزى كه عمر او به سر رسد، و اجل معلق، مرگ‏هاى زودرس هستند كه بر اثر تصادف یا بیماری ‏ها وگناهان و... پدید می ‏آیند و هر دو اجل به اراده و مشیت الهى و بر طبق قضا و قدر الهى انجام می ‏شود،
ادامه مطلب

ضرورت برقراری ارتباط‌ عاطفی با خالق هستی


Image result for ‫اسم الله‬‎

یکی از اموری که باید در زندگی همه، مخصوصاً جوانان باشد، رابطۀ‌ عاطفی با خداوند متعال است. همه باید در مقابل خدای خود تضرع و زاری داشته باشند، در پیشگاه او اظهار قصور و تقصیر کنند و در نهایت مانند عبد در مقابل مولا، همیشه احساس ذلّت در مقابل خدا داشته باشند. معلوم است چنین رابطۀ‌ عاطفی ثواب فراوانی دارد. به فرمودۀ‌ قرآن کریم، «مقام محمود» مرهون همین رابطۀ‌ عاطفی با خداست:

«وَ مِنَ اللَّیْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نافِلةً لَكَ عَسى‏ أَنْ یَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقاماً مَحْمُوداً»[1]

مقام محمود یعنی مقام عبودیت؛ یعنی مقامی که در روز قیامت یا در همین دنیا، دیگران غبطۀ‌ آن مقام را می‌خورند. پر واضح است که رسیدن به این مقام خیلی ثواب دارد، اما چیزی که باید توجه به آن داشته باشیم، ثواب آن نیست؛ بلکه معنویّت و کاربرد آن است.

ادامه مطلب

چاره همسرگریزی با زوج درمانی

دلیل و درمان همسر گریزی چیست؟


همیشه وقتی به تعطیلات نزدیک می شدیم یا تقویم را ورق می زدیم و برای تعطیلات رسمی مان برنامه ریزی می کردیم، بین من و همکاران ام بحث می شد که چه کسی مجبور است در روز تعطیلی، دور از همسرش در بخش بماند....

 

ادامه مطلب

امر به معروف و نهی از منکر یك تكلیف شرعی

 وجوب امر به معروف و نهی از منکر
همه، امر به معروف و نهی از منکر کنند. نهی از منکر کنید. این، واجب است. این، مسئولیت شرعی شماست. امروز، مسئولیت انقلابی و سیاسی شما هم هست.
امر به معروف و نهی از منکر با رعایت شرایط آن یک تکلیف شرعی عمومی برای حفظ احکام اسلامی و سلامت جامعه است.
ادامه مطلب

زندگی مجردی و رازهای نهفته دران

اسرار دوران تجرد

اسرار زندگی مجردی مان را به نامزدمان بگوییم یا نه؟

یکی از نکات بسیار مهم در جلسات خواستگاری این است که فرد تا چه حد می تواند اسرار زندگی خود را به فرد مقابل بیان نماید؟ آیا اگر خطا و اشتباهی یا مسئله ای در زندگی اش رخ داده است، اجازه دارد آن را با نامزدش مطرح کند یا نه؟ مبادا بیان این اسرار دست مایه ای برای سرکوب وی توسط همسرش در زندگی زناشویی آینده گردد؟

ادامه مطلب

تقویت کننده های جنسی طبیعی

تقویت کننده های جنسی طبیعی

 

سیب
خوردن سیب در طول روز با از بین بردن بوی بد دهان شما باعث میشود که شریک زندگیتان بیشتر به شما نزدیک شود علاوه براین کلسترول شما را پایین می آورد.
مارچوبه
این گیاه خوشمزه سرشار از ویتامین هایی است که نقش کلیدی در ساخت هورمونها دارند.

ادامه مطلب

نوازش و قدرت جادویی ان

نوازش و انواع آن

نوازش چیست ؟نوازش عبارت است از «توجه به حضور دیگری که ممکن است به صورت تماس جسمانی، نگاه و یا کلامی باشد و نیاز انسان به توجه و تأیید را ارضا می‌نماید.»

انواع نوازش:
تبادل نوازش شکل‌های مختلفی دارد و میل به نوازش در هر فرد با دیگری اندکی متفاوت است. اما نیاز افراد به نوازش در تمام انسان‌ها وجود دارد. بعضی از افراد فعال‌تر و پرتوقع‌تر از دیگران می‌باشند و به هر حال برای رفع نیاز خود به نوازش به حمایت «والد» و یا نوازش‌های «کودک طبیعی» نیاز دارند. تنوع نیاز به نوازش و شیوه‌های مختلف ابراز آن در دنیا، احتمالاً از تفاوت در ثروت، آداب و رسوم فرهنگی و روش‌های والدانه ناشی میشود.


ادامه مطلب

نوجوانان و جوانان وعلاقه انها به استقلال و ازادی مفرط


چگونه با پسر نوجوان در خانه برخورد کنیم
برای این که پسرتان احساس نکند به خاطر جنسش هیچ محدودیتی ندارد، قوانین خانواده را بنویسید و به دیوار اتاقش بچسبانید و حتماً ساعات ورود و خروج را طبق مقررات خانواده درج کنید.

 شاید بتوان یکی از مهم‌ترین مسوولیت‌ها و وظایفی را که والدین در مقابل نوجوانان خود دارند وظیفه تربیتی آن‌ها به شمار آورد؛ وظیفه‌ای که اگر خوب و درست از عهده آن برآیند، نتیجه‌اش آینده‌ای درخشان و مطمئن برای فرزندان است.


ادامه مطلب

وجود همسر از عوامل آرامش در زندگی

دو اصل محوری تأسیس خانواده از نگاه آیت الله جوادی
 آنچه شایسته توجّه در مراسم عقد زناشویی است، اصول الهی و انسانی است كه در قرآن كریم و سنّت معصومین (علیه‌السلام) بیان شده كه به برخی از آن ها اشاره می ‏شود.
 آیت الله جوادی آملی در نوشتاری به پیامدهای ازدواج و اثرات سوء ترک آن اشاره کرد که متن کامل آن را در ادامه می خوانید:
ادامه مطلب

سوء استفاده عاطفی

سوء استفاده عاطفی شاید کمی متفاوت با آنچه در ذهن شماست باشد . سوء استفاده عاطفی اعتماد به نفس را تخریب می کند و به هسته ی درونی شخص آسیب وارد می کند، زخم هایی ایجاد می کند بسیار عمیق و مزمن.

 سوء استفاده عاطفی به جرات ظلمی است که در حق یک فرد صادق و زلال می شود. چه به وسیله ی زخم زبان و چه به وسیله ی تحقیر مداوم فرد از این مسئله رنج می برد و به مست عواقبی بسیار خطرناک از لحاظ آسیب های روحی و روانی کشیده می شود.

ادامه مطلب

ماراتون مطالعاتی این روزها (روزهای محدود باقی مانده تا امتحان دانشگاه)
در روزهای محدود باقی مانده تا امتحان دانشگاه چه طور برنامه ریزی کنیم که در همه دروسمان نمره قابل قبولی بیاوریم؟

«ماراتون مطالعاتی» احتمالاَ واژه ای است که فرهنگ ما بیش از هر فرهنگ دیگری با آن آشناست! پدیده ای که به تلنبار کردن و سپس مطالعه یک باره  مطالب در یک فاصله زمانی کوتاه اتلاق می شود. این شیوه مطالعه روشی فرساینده است و موجب می شود فراگیران هر چه بیشتر از مطالعه مطالب طفره بروند؛ که پیامد آن موفقیت اندک و یا حتی شکست تحصیلی است در کنار این پدیده یکی دیگر از علل شکست تحصیلی دانشجویان این است که نمی دانند چگونه مطالعه کنند یا در مجموع مقصودشان از مطالعه چیست بهترین روش می تواند ایجاد مهارت های مطالعاتی کارآمد باشد.

در این مطلب به معرفی روش هایی می پردازیم که به افراد کمک می کند تا در مدت زمانی محدود، برای خود یک برنامه ریزی درسی مفید طراحی نمایند.

 

ادامه مطلب

انواع رنگ از منظر قرآن، حدیث و روان‌شناسی


چکیده

همة انسان‌ها با محیط پیرامون خود در ارتباط‌اند‌. این ارتباط‌، گاهی با اندیشیدن‌، گاهی با لمس کردن‌، چشیدن‌، شنیدن‌، بوییدن و گاهی هم با دیدن است. انسان‌ها محیط پیرامون خود را رنگی می‌بینند و این رنگ‌ها در آنان اثری خواه مثبت و یا منفی بر جای می‌گذارد. این تأثیرها ممکن است فیزیکی یا روانی باشد‌ که بعد روانی آن مهم‌تر و آشکارتر است.

علم روان‌شناسی رنگ‌ها‌، علمی نوین و نوپاست که تأثیرهای روانی رنگ‌ها را بر انسان‌ها مورد بررسی قرار می‌دهد. قرآن هم بشر را از این علم بی‌بهره نگذاشته و طعم این علم را از چهارده قرن قبل به ذائقه‌اش چشانده است.

ادامه مطلب

ازدواج پسران با دختران بزرگتر از خود

بر اساس آمارهای رسمی کشور در سه ماه آغاز سال گذشته 24 هزار و 967 پسر با دخترانی که یک تا 20 سال از خودشان بزرگتر بوده‌اند ازدواج کردند. این خبر در روزهای اخیر بازخوردهای بسیاری در رسانه های مختلف داشته ست. به همین بهانه گفتگویی در خصوص عوامل گرایش پسران به ازدواج با دختران بزرگتر و تبعات اجتماعی این پدیده گفتگویی با دکتر امان الله قرائی مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه انجام داده این که در ادامه می خوانید.
ادامه مطلب

علامه سید محمد مهدی بحر العلوم


پدر او سیدمرتضی ‌بن ‌سیدمحمد (د ۱۲۰۴ق/۱۷۹۰م) که از عالمان دین بود، دو پسر داشت: سیدجواد، جد اعلای مرجع معاصر حاج‌آقا حسین طباطبایی بروجردی (۱۲۹۲-۱۳۸۰ق/۱۸۷۵-۱۹۶۱م)، و سیدمحمدمهدی سردودمان آل بحرالعلوم. او در یکی از اجازاتش، خود را «حسنیِ حسینی» دانسته‌است. دلیل این انتساب دوگانه این است که در سلسله نسب او عبدالله محض نواده امام حسن مجتبی علیه‌السلام (۳-۵۰ق/۶۲۴-۶۷۰م) قرار دارد که از طریق مادرش، فاطمه دختر امام حسین علیه‌السلام به آن امام منسوب است. سیدمحمدمهدی در کربلا زاده شد.
ادامه مطلب

موانع ازدواج

بسیارند جوانانی که با توجه به فشار جامعه و خانواده برای متاهل شدن در انتخاب شریک زندگی خود دچار تردید و دودلی‌های بیشمار می‌شوند و به راحتی بسیاری از فرصت‌های ناب زندگی خود را بنا بر بی‌تجربگی و عدم آگاهی از دست می‌دهند. اکثراً نداشتن آگاهی و اطلاعات لازم و کافی آسیب‌های روحی و روانی جبران‌ناپذیری در پی خواهد داشت. با کمی درایت، جوانان قادر خواهند بود فرصت‌های پیش‌آمده را به خوبی مورد بررسی قرار دهند؛ به عنوان مثال افکار و ذهنیاتی که در ذیل ذکر می‌گردد منجر به از دست دادن فرصت‌ها شده و جوانان با دستان خود سدی در برابر یافتن شریک زندگی‌شان ایجاد می‌کنند:
ادامه مطلب

ردی بر نظریه ی مخالفان حجاب

برخی از مخالفین حجاب دلیل خود برای مخالفت را این گونه مطرح می کنند: اگر محدودیت های بین زنان و مردان برداشته شود و زنان ملزم به پوشاندن بدن خود نباشند ، به تدریج نگاه نامناسب مرد و زن از بین می رود و رفاقت زن و مرد مثل رفاقت دو مرد یا دو زن با هم خواهد بود و مردها و زنها با هم رابطه و تعامل برقرار می کنند بدون اینکه هیچ قصد و غرض تلذّذ جنسی نسبت به هم داشته باشند.

 

ادامه مطلب

مهارتهای تصمیم گیری

بدون تردید تصمیم گیری یکی از مهمترین مهارتهای زندگی محسوب میشود. زیرا فرد همواره باید یک راه را از میان راههای گوناگون انتخاب کند. انسانها در هر روز تصمیمات بسیاری می گیرند که بعضی از آنها بسیار مهم  برخی دیگر کم اهمیت اند. گاه حتی افراد متوجه برخی از تصمیماتی که در روز میگیرند، نمیشوند مثلاً اینکه چه ساعتی از خواب بلند شوند یا از خانه بیرون بروند و... .

مهارت, تصمیم گیری

اما گاه تصمیم گیری در مورد برخی از مسائل کار سادهای نیست و به بررسی بیشتری نیاز دارد. زیرا  آن تصمیم در زندگی آینده افراد نیز پیآمدهای بسیاری دارد. یکی از این مسائل، تصمیم گیری برای ازدواج با یک فرد خاص است.

ادامه مطلب

تاثیر زیاده خواهی امور جنسی بر کانون خانواده

از علل مهمی که تیشه به ریشه خانواده می زند ناهماهنگی، نداشتن توافق، زیاده روی یا زیاده خواهی در امور جنسی همسران است که می تواند بر هم زننده نظام خانواده باشد.

 خانواده همان کانون پر مهر و محبتی است که با رضایت خداوند شکل می گیرد و در آن مرد نیاز زن و متقابلا زن نیاز مرد را برطرف می کند و همین نیاز متقابل و هماهنگ است که پیوند دایمی و طولانی دو جنس را رقم می زند. اما از علل مهمی که تیشه به ریشه خانواده می زند ناهماهنگی، نداشتن توافق، زیاده روی یا زیاده خواهی در امور جنسی همسران است که می تواند بر هم زننده نظام خانواده باشد.

ادامه مطلب

بالا رفتن سن ازدواج؛ مغایر با سبک زندگی اهل بیت(ع)

بالا رفتن سن ازدواج که این روزها در بسیاری از مناطق کشور حتی برخی روستاها به یک اپیدمی نگران کننده تبدیل شده، مغایر با آموزه های اسلامی و سبک زندگی ائمه اطهار(ع)است.

اشاره؛

ازدواج وحدتی اجتماعی یا قراردادی قانونی بین مردم است که باعث بوجود آمدن خویشاوندی می‌شود. این عمل در روابط میان اشخاص یک سنّت و وابسته به فرهنگ یا شاخه‌های فرهنگ در هر زمینه‌ای که درک بشود، می‌باشد.

ادامه مطلب

حقیقت فضائل و اتّصال به الله سبحان و بهشت جاودان ، در گروی دوری از رذائل

دستورالعمل آیت‌الله بهاءالدینی برای دگرگونی حال انسان
 آیت الله بهاءالدینی در پاسخ به این که چرا در حال عبادت بی حالی و کسلی به سراغ فرد می آید، می گوید: چون انسان دست از رذائل نکشیده و از آن طرف فطرتش، فضائل را می­طلبد در حال او تغییر ایجاد می شود.

حقیقت فضائل و اتّصال به بهشت و عزوجلّ، در گروی دوری از رذائل

ادامه مطلب

نشانه های عاقبت بخیری در ازدواج
 
نشانه های عاقبت بخیری در ازدواج
 درست همان وقتی با فردی آشنا می شوید که همه ویژگی های مورد تایید شما را دارد و می توانید روی او به عنوان همسر آینده تان حساب کنید، این شک و دو دلی سراغتان می آید که: آیا در آینده هم همین طور خوشبخت خواهیم بود؟

برای همین است که توصیه می شود در دوران نامزدی و عقد کردگی، هوش و حواستان را جمع کنید و روند رابطه تان را با نامزد/ همسرتان زیر ذره بین بگیرید. اگر این ذره بین را به دست گرفته اید اما هنوز نمی دانید چه چیزهایی را باید ملاک خوشبخت شدن تلقی کنید، ما به شما خواهیم گفت.

ادامه مطلب