تبلیغات
مشاوره و روان درمانی رهگشــا - مطالب مهر 1394
 
نقش آفرینی پرچمدار كربلا حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام در حماسه عاشورا

پرچمدار كربلا  حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام

فرزند امیرالمؤمنین، برادر سیدالشهداء، فرمانده و پرچمدار سپاه امام حسین (ع) در روز عاشورا. عباس در لغت، به معنای شیر بیشه، شیری که شیران از او بگریزند است.

مادرش «فاطمه کلابیه» بود که بعدها با کنیه «ام البنین» شهرت یافت. علی (ع) پس از شهادت فاطمه زهرا با ام البنین ازدواج کرد. عباس، ثمره این ازدواج بود. ولادتش را در 4 شعبان سال 26 هجری در مدینه نوشته اند و بزرگترین فرزند ام البنین بود و این چهار فرزند رشید، همه در کربلا در رکاب امام حسین (ع) به شهادت رسیدند. وقتی امیرالمؤمنین شهید شد، عباس چهارده ساله بود و در کربلا 34 سال داشت. کنیه اش «ابوالفضل» و «ابوفاضل» بود و از معروفترین لقبهایش، قمربنی هاشم، سقا، صاحب لواء الحسین، علمدار، ابوالقِربه، عبدصالح، باب الحوایج و ... است.

ادامه مطلب

ذخیره سازی زمان و موفقیت


برای رسیدن به موفقیت ،برنامه ریزی دقیق داشته باشید

زمان را از دست ندهید،وقت کوتاه است

بازی زندگی که شروع می شود در مواردی نمی توان آن را به وقت اضافه کشید، باید از تمام لحظات برای الگو سازی برای خودمان و فرزندانمان تلاش کنیم. کوشش در جهت رسیدن به اهداف بزرگ و کوچک می تواند زندگی را شیرین تر و رابطه ها را بهتر کند.

ادامه مطلب

چگونه با پسر نوجوان در خانه برخورد کنیم


برای این که پسرتان احساس نکند به خاطر جنسش هیچ محدودیتی ندارد، قوانین خانواده را بنویسید و به دیوار اتاقش بچسبانید و حتماً ساعات ورود و خروج را طبق مقررات خانواده درج کنید

شاید بتوان یکی از مهم‌ترین مسوولیت‌ها و وظایفی را که والدین در مقابل نوجوانان خود دارند وظیفه تربیتی آن‌ها به شمار آورد؛ وظیفه‌ای که اگر خوب و درست از عهده آن برآیند، نتیجه‌اش آینده‌ای درخشان و مطمئن برای فرزندان است.
ادامه مطلب

مدیریت رنج و تبدیل آن به لذت

Image result for ‫مدیریت رنج و تبدیل آن به لذت‬‎
با چه راهكارهایی رنج را مدیریت كنیم وآن را تبدیل به لذت كنیم؟

هر رنج و مشقّتی برای اینكه آسان شود نیاز به وسیله و روش برخورد متناسب با خود دارد تا بتوان به كمك آن، مشكل را از میان برداشت. شما برای اینكه بتوانید پیچ یا مهره ای را باز كنید باید آچاری را به كار گیرید كه متناسب و هم اندازه با همان پیچ و مهره ساخته شده است. اگر آچار متناسب نباشد، علاوه بر اینكه پیچ باز نمی شود ممكن است مشكلاتتان را نیز دوچندان كند. مثلا شما هیچگاه نمی توانید با پیچ گوشتی، چرخ ماشین را تعویض كنید. چرا كه پیچ گوشتی وسیله متناسب چنین كاری نیست.

ادامه مطلب

شناخت شخصیت از طریق نوع مسافرت‌


می‌گویند اگر می‌خواهید فردی را خوب بشناسید با او به مسافرت بروید. درواقع نوع و سبك زندگی افراد تا حد زیادی به ویژگی‌های شخصیتی، گرایش‌ها و علایق آنها بستگی دارد و علاقه و گرایش به سفر، گردش و تفریح هم از این قاعده مستثنا نیست. تریوه، متخصص روانشناسی و مشاور خانواده به شما می‌گوید تیپ‌های شخصیتی مختلف اهل چه نوع مسافرت‌هایی هستند و چطور می‌توانید با توجه به نوع مسافرت‌های یك فرد شخصیت او را بشناسید.

 


ادامه مطلب

راه های درمان زوجین افسرده

روش های درمان زوجین افسرده,«مهربانی و فداکاری او، توجه او، شفقت و عشق او، بیش از هر چیز دیگر مرا در مدت عذاب روانی‌ام روی پا نگه داشت. اگر من بخواهم شخصی را که در بهبودی من بیشترین تأثیر را داشته است انتخاب کنم،

 آن شخص مطمئناً همسرم است.»این جملات را نورمن اندلر، روان‌شناس، بعد از بهبود از افسردگی شدیدی که دچارش شده بود، نوشته است. واقعیت این است که هر چند نقش همسران در ایجاد افسردگی در همدیگر به اثبات نرسیده است اما نقش آنان در بهبودی از افسردگی کاملاً اثبات شده است!

ادامه مطلب

راهکارهایی برای شروع یک زندگی سالم


Image result for ‫زندگی سالم‬‎
۳۰/۶ تا ۷ صبح: آب بنوشید
 قبل از آنکه به سراغ قهوه، چای و نان بروید، روز خود را با یک لیوان آب و چند قطره لیموی تازه شروع کنید. وقتی که در خواب هستید، بدن‌تان از آب استفاده می‌کند؛ زیرا بیشتر ویتامین‌ها قابلیت حل شدن در آب را دارند. نوشیدن یک لیوان آب قبل از صبحانه، باعث می‌شود بدن مواد مغذی را بهتر جذب کند. خاصیت اسیدی لیمو نیز کمک می‌کند، تا سیستم گوارش دوباره متعادل شود.
ادامه مطلب

نحوه برخورد با مشكلات در ارتباط با خانواده شوهر

براستی باید رفتار با خانواده شوهر چگونه باشد ؟ نحوه برخورد با خانواده شوهر چگونه باشد تا در زندگی مشترکمان مشکلی پیش نیاید ؟ اگر شما هم مشتاقید که جوابی برای مسائل بالا بخوانید با ما همراه باشید.

نحوه برخورد با اولین مشکل در ارتباط با خانواده شوهر

نزدیک بودن خانه شما با خانه خانواده همسر

به خاطر اینکه شما و همسرتان به آنها نزدیک هستید (در یک نیم طبقه یا حتی در یک اتاق جداگانه زندگی می‌کنید) مدام به هم سر می‌زنید. همیشه این‌طور نیست که خانواده همسر شما بافرهنگ باشند و آداب برخورد با یک زوج جوان و حفظ حریم خانه آنها را بدانند؛ که البته اگر این‌طور باشد قطعا استرسی که ندارید هیچ، از با هم بودن لذت هم می‌برید.

ادامه مطلب

ویژگی افراد موفق

لطفا سر فرصت كافی و با دقت ؛ نكات ذیل را بخوانید و در مقایسه با خودتان ؛ به هر موضوع یك امتیاز دهید
1-بخداوند ایمان دارند و معتقدند كه ایمان مبنای همه اعجازهاست و پادزهر شكست، و در همه حال شاكر خداوند هستند
ادامه مطلب

نامزدهای عصبانی


شما هنوز اول زندگی هستید. اگر یاد نگیرید که از همین حالا چطور مشکلاتتان را حل کنید و ناراحتی هایتان را برطرف کنید، چطور می خواهید زیر یک سقف، خوش وخرم زندگی تان را ادامه دهید؟

نامزدهای عصبانی, عذرخواهی از همسر, دعوای دوران نامزدی

عذرخواهی از نامزدتان ممین است مشیل به نظر برسد به خصوص زمانی یه بر سر موضوعی با هم چندین بار مخالفت یرده باشید. ممین است در خود توان گفتن "متاسفم" را نبینید و شاید هم هریاری را یه فیر می یردید به او می فهماند از یرده خود پشیمان هستید را انجام داده اید. 
ادامه مطلب

درمان زودرنجی با فیلتر ذهنی


درمان زودرنجی با فیلتر ذهنی

بعضی افراد با کوچک ترین اتفاقی اعصاب شان بهم می ریزد. در واکنش های این افراد، احساسات حرف اول را می زند و از تفکر و منطق خبری نیست. در جامعه ما، به چنین افرادی زود رنج یا اصطلاحا نازک نارنجی می گویند. زندگی این آدم ها مانند یک فیلم ملودرام احساساتی است و گاهی در برابر بعضی اتفاقات واکنش های پیش بینی نشده ای بروز می دهند که باعث قطع رابطه با یکی از نزدیکان شان می شود.
ادامه مطلب

شناخت مزاج های مختلف در طب سنتی

شناخت مزاج های مختلف در طب سنتی

بسیاری از بیماری ها طبع سرد دارند و بعضی طبع گرم , و چون در شرایط عادی گاهی یک , دو , یا سه و یا بیشتر از بیماری ها مثل کم خونی یا قند خون و نظایر آن به طور هم زمان در وجود کسی پیدا می شوند که هر کدام به سهم خود بر زمینه طبع غالب مریض از نظر سردی و گرمی تاثیراتی را می گذارند شما را در پیدا کردن طبع اصلی خود , در لابلای این تاثیرات گوناگون سرد و گرم مختلف گمراه می نمایند . درست مثل این می ماند که اسم اصلی شما علی باشد ولی سه چهار اسم مستعار دیگر داشته باشید و حال در بیشتر اوقات شما خود را مازیار می شناسید زیرا به آن اسم شما را بیشتر صدا می زنند و اسم اصلی علی فقط هنگامی کاربرد پیدا می کند که کار محضری یا دفتر پیدا می کنید در حالی که در اکثر اوقات شما خود را با اسم جعلی مازیار می شناسید.


ادامه مطلب

موقعیت های استرس‌زا وعواقب ان

استرس با شما چه کارها که نمی کند!

 پشت چراغ قرمز توقف کرده اید. چراغ سبز می شود و می خواهید حرکت کنید که ناگهان ماشینی با سرعت جت از سمت مخالف به سمت شما می آید. فورا ترمز می کنید، ماشین متوقف می شود و خوشبختانه هیچ تصادفی رخ نمی دهد. اما قلب شما به شدت می تپد، نفستان در سینه حبس شده است. آن را بیرون می دهید. خیلی محکم فرمان را در دست گرفته اید و آن را فشار می دهید و کاملا عصبی هستید که ممکن بود با ماشین روبه رو شاخ به شاخ می شدید و تصادف بدی رخ می داد. آرام باشید، همه چیز به خیر گذشته است.

ادامه مطلب

شوخی بیش از حد

شوخی بیش از حد

باسلام باافرادی كه بیش ازحد شوخی می كنند چگونه رفتار كنیم؟
اولا از حسن اعتماد شما خرسندیم ثانیا در رابطه با شوخی و فواید آن و شرایط آن و ضررهای آن باید به نكات زیر توجه فرمایید .
شوخی و مزاح یكی از عوامل شادی‌بخش و سرورآفرین است. زیرا شوخی باعث انبساط خاطر و ایجاد انرژی مثبت بوده و این دو در شادابی و نشاط روانی افراد، لازم و مفید هستند. شوخی حالتی مثبت در ذهن است و موقعی ایجاد می‌شود كه فردی موضوعی ناهمخوان، غیرمنتظره و یا سرگرم‌كننده را بگوید. شوخی باعث ایجاد خلق مثبت بوده و شادی‌آفرین است. شوخی می‌تواند فشار روانی و استرس‌ها را كاهش دهد. شوخی هیجان قوی و مثبت ایجاد می‌كند و باعث به‌وجود آمدن تصویری جذاب و دوست‌داشتنی از افراد می‌گردد. شوخی از سنت‌های اجتماعی است كه می‌توان آن را به عنوان منبعی قوی در پیوستگی‌ها و دلبستگی‌های اجتماعی قلمداد كرد.( مایكل آرگایل، روان‌شناسی شادی، ص 94‌ـ 105)
ادامه مطلب

اصول ده گانه تحسین ، تعریف و تمجید کودکان


اصول ده گانه تحسین و تعریف کودکان – فرزندپروری


فرزندپروری وقتی که به نکات زیبا و کلیدی درآمیخته می شود و در عرصه عمل به بار می نشیند می تواند برای هر پدر و مادری لذت بخش باشد.


1- کردار و عملکرد کودک را مورد تحسین قرار دهید نه خودش را

ادامه مطلب

عشق از دیدگاه زنان و مردان

عشق یک حالت روان‌شناختی است که لازمه ازدواج است اما شکل و شمایل آن در زن و مرد فرق می کند. بنابراین خیلی مهم است که به جز تفاوت هایی که از زن و مرد می شناسید، درباره شیوه عشق ورزی آنها هم اطلاعاتی کسب کنید.

خانواده یک نظام اجتماعی کوچک است که همواره در حال تحول بوده و دوره‌های مختلفی از تحول را طی می‌کند و در هر مرحله، روابط زوج‌ها با هم‌دیگر، نقش‌ها و روابط والدین و فرزندان حالت خاصی به خود می‌گیرد. به‌نظر می‌رسد ابعاد عشق در زن و مرد یکسان نباشد. به‌علاوه حالت آن در زنان و مردان در مراحل مختلف زندگی زناشویی متفاوت باشد. محققان می گویند سیر کلی عشق‌ورزی در آغاز ازدواج بالا است، سپس کاهش می‌یابد و مجدداً در سال‌های بعدی کمی افزایش می‌یابد.

ادامه مطلب

ابلیس با آن همه حُقه شاگرد نفس است


پای درس اخلاق آیت الله میرزا عبدالکریم حق شناس


گاهی که از روزمرگی ها پر می شویم بد نیست دل را ورق بزنیم و خودمان را مرور و غبارروبی کنیم تا آماده شویم برای روزی که میزان را جلویمان می گذارند. آنچه می خوانید بندهایی است از سخنان حکمت آموز استاد اخلاق آیت الله عبدالکریم حق شناس برای همان موقع هایی که می خواهیم دل را خانه تکانی کنیم.

ادامه مطلب

حقایق علمی در مورد جدایی(طلاق)

هنگامی که عشق به بیراهه می‌رود پس‌لرزه‌های جدایی می‌تواند باعث فروپاشی زندگی افراد شود. دانشمندان اصرار دارند که هر پدیده‌ای را می‌توان از راه علم بررسی کرد و رویدادهای مربوط به زندگی مشترک نیز از این روال مستثنی نیستند.

 با دانستن این هفت حقیقت علمی در مورد جدایی شاید بتوانید از وقوع آن در زندگی خود پیشگیری کنید و یا راحت‌تر با آن کنار بیایید؛

ادامه مطلب

چهل حدیث نورانی از امام هادی علیه السلام
لطفا چند حدیث از احادیث نقل شده از امام هادی علیه السلام را برای من نقل بفرمایید. با تشکر

چهل حدیث هادوی

1. یگانگی خدا

لَمْ یزَلَِ اللهَ وَحْدَهُ لاشیء معه ثُمَّ خَلَقَ الاشیاء بدیعاً و

اختار لِنَفْسِهِ اَحْسَنَ الاَسماءِ؛[1]

خداوند از ازل تنها بود و چیزی با او نبود. سپس اشیا را به صورت نو ظهور آفرید و برای خودش بهترین نام‌ها را برگزید.

ادامه مطلب

مراقبتهای اخلاقی دوران بارداری

مراقبتهای اخلاقی دوران بارداری

عواملی كه پدر و مادر باید در دوران بارداری زن انجام دهند چیست تا بتوانند نقشی هرچند كوچك را در آینده ی نورانی فرزندشان ایفا كنند؟ لطفا علاوه بر پاسخ منابعی را هم ذكر كنید!
به منظور برخوردار بودن از فرزند صالح رعایت نكاتی چند قبل از بارداری, در حین بارداری و بعد از زایمان ضروری است. از جمله نکات زیر توصیه می شود :
ادامه مطلب

چگونه مهارت گوش دادن را تقویت کنیم ؟


گوش دادن مهارت و ابزاری برای یادگیری و آموزش است. همان گونه که کودکان خواندن و نوشتن را یاد می گیرند ، لازم است گوش دادن را نیز بیاموزند.

اگر هنگامی که معلم درس می دهد، کودکان با دقت به سخنان و گفته های او توجه کنند، هم مطالب را بهتر به یاد می سپارند ، و هم بیشتر آنها را به یاد می آورند ، افزون بر این ، گوش دادن فعال موجب نوشتن و بیان درست واژگان و عبارت ها می شود.


ادامه مطلب

تکنیک‌های رویارویی با اضطراب و فشار در زندگی


افراد مختلف با توجه به تغییرات و نیازهایی که در زندگی برایشان ایجاد می شود واکنش های جسمی یا احساسی از خود نشان می دهند که به این واکنش ها «استرس» می گوییم.

اضطراب و فشار در زندگی

 افراد مختلف با توجه به تغییرات و نیازهایی که در زندگی برایشان ایجاد می شود واکنش های جسمی یا احساسی از خود نشان می دهند که به این واکنش ها «استرس» می گوییم. استرس تنها یک بعد منفی ندارد بلکه گاهی اوقات وجود استرس باعث ایجاد انگیزه در زندگی فرد می شود تا قدم های مثبتی بردارد. به این نوع استرس استرس مثبت می گوییم که چندان خطرناک نیست. اما در این مقاله به تکنیک های رویارویی با استرس منفی پرداخته ایم.

ادامه مطلب