تبلیغات
مشاوره و روان درمانی رهگشــا - مطالب دی 1394
 
نقش دین در ایجاد و تحكیم روابط اجتماعى

یكى دیگر از كاركردهاى دین از منظر جامعه شناختى ، نقش بسیار درخور توجه و تا حد زیاد بى بدیل آن در تحكیم و تثبیت روابط اجتماعى میان انسان ها و تضعیف یا از میان بردن زمینه هاى مختلف تنش و اصطكاك و تعارضاتى است كه نظم اجتماعى را مختل ساخته و تعهد افراد را به رعایت حقوق و وظایف متقابل اجتماعى تنزل مى دهد. قطع نظر از پژوهش هاى مردم شناختى و مطالعات تجربى و انبوه شواهد ملموس و قابل استناد و نیز تاءمل در اهداف و غایات مورد نظر ادیان الهى و تعالیم حقوقى و اخلاقى خاصى كه براى وصول به آن ، فرا راه انسان ها مى نهند، اعتراف بسیارى از جامعه شناسان ، حتى كسانى كه موضع ضد دینى آنها شهره آفاق است ، گواه صادقى بر اهمیت و ضرورت انكارناپذیر این نهاد براى نظام اجتماعى قلمداد مى شود خصوصا در این مرحله از تمدن كه پیوندهاى اجتماعى مبتنى بر تعلقات خونى و قبیله اى اصالت خویش را در بسیارى از مناطق جهان از دست داده و از عصبیت ناشى از آن نمى توان به عنوان یك پشتوانه روانى درخور قبول جهت برقرارى نظم و ثبات در جامعه بهره گرفت .
ادامه مطلب

ارحام روحانی پرتوى از رحمت حق

علاوه بر خویشاوندان نسبى به عنوان مصداق منحصر ارحام ، واژه رحم ، اب ، اخ ، ذوى القربى و... در مورد مصادیق دیگرى نیز به كار رفته است كه حلقه اتصال و موضع ارتباط ایشان با عموم مؤ منان در تعلقات روحانى و معنوى خلاصه مى شود.
مزدوج بودن انسان و تركیب او از روح و جسم و اقتضائات این نوع ساختار با ویژگى هاى منحصر به فرد آن ، طیف وسیعى از ارتباطات متنوع را میان هر فرد با سایر همنوعان موجب شده است . برخى از این تعلقات به بعد جسمانى و بخش شایان توجهى از آن به بعد روحانى او مربوط مى گردد. از این رو، ارحام هر فرد (البته در فرهنگ دینى ) نیز به همین اعتبار به دو دسته جسمانى و روحانى منقسم مى گردند. به احتمال زیاد، توسعه مفهوم رحم با هدف توجه دادن همگان به مقام و موقعیت و حقوق ویژه ایشان صورت پذیرفته است .
ارحام روحانى بر اساس آنچه از روایات استفاده مى شود عبارتند از:
ادامه مطلب

توصیه های مولانا برای صمیمیت با همسر

درحالی که خاطرات تلخ زیادی ازهم داریم بازهم دوست وعاشق هم باشیم؟ بعضی وقتها به خودم می گویم یک راهی باید وجود داشته باشد.

صمیمیت تجربه نیست. یک نگرش است که کیفیت رابطه دو انسان، در گذر زمان  و خصوصا در لحظه های جادویی عشق ورزی را توجیه و تعریف می کند. به عبارت دیگر کسی که یک رابطه عاشقانه واقعی را درک کرده بینش درستی هم در باره صمیمیت دارد.

ادامه مطلب

شناخت موانع پیروزی


 نگاهی داریم به موانع موفقیت در زندگی


شاید شما هم دیگر انگیزه ای برای رسیدن به هدف ندارید. راه موفقیت را گم کرده اید و خود را در اتاقی تاریک احساس می کنید که بن بست است و راه فراری نیست.

 

ادامه مطلب

دخترانی كه در انتخاب همسر اشتباه می كنند.
آیا مایلید بدانید که چگونه می توان از هوش و خرد خود جهت خلق ارتباطات لذت بخش استفاده نموده و ازدواجی با ثبات و موفق داشت؟

بارها نظیر این جملات را از خانم ها شنیده ایم که می گویند « همیشه مردانی بر سر راه ما سبز می شوند؛ که صدوهشتاد درجه با معیارهای ما فرق دارند. اگر در جایی چندین مرد خوب و یک مرد فریبکار وجود داشته باشد، ما آن مرد فریبکار را جذب می کنیم ؛ هر مردی که تابحال ملاقات کرده ایم کسل کننده و یا متظاهر بوده است، تازه اگر در رسیدن به مرد ایده آل مان خیلی خوش شانس باشیم ، دیر یا زود متوجه می شویم که او متأهل است.

ادامه مطلب

انتظارات زنان از همسر ایده آل

مشاور : علمدار طاوسی 09132065320

می‌دانید زنان تان از شما چه انتظاری دارند؟ تا به حال به این موضوع فكر كرده‌اید؟ این راهنمایی است كه به شما می‌گوید همسران‌تان چه توقعاتی از شما دارند و چگونه می‌توانید همسری ایده‌آل باشید

 . 1- به عواطف او احترام بگذارید

ادامه مطلب

چهار دید گاه موثر برای استخدام


این درس همیشه با من همراه است: مهم‌ترین افراد سازمان الزاما آنهایی نیستند که در چشم هستند و زیاد مشاهده می‌شوند. بعضی اوقات مهم‌ترین رهبران آنهایی هستند که زیاد دیده نمی‌شوند.

 در یک سازمان واقعا موفق، رهبری می‌تواند از هر عنوان شغلی نشات پذیرد و گاهی اوقات رهبری در لایه‌های کم‌اهمیت‌تر سازمان می‌تواند به اندازه رهبری در سطوح ارشد مهم باشد. در واقع رهبری در سازمان‌های خوب الزاما از رده‌های بالا نمی‌آید بلکه از رده‌های میانی شکل می‌گیرد. علت آن این است که عملکردهای گوناگون زیادی وجود دارند که تار و پود سازمان را شکل می‌دهند: عملکردهای مدیریتی، عملکردهای فنی، عملکردهای حمایتی، عملکردهای منابع انسانی و حتی عملکردهای حفاظتی.
ادامه مطلب

مشاوره، شرط لازم ازدواج

یکی از راه های انتخاب درست همسر و بررسی شرایط کسی که برای ازدواج در نظر گرفته ایم، مشاوره پیش از ازدواج است.

پیدا کردن کسی که بتواند یک عمر همراه و همسر باشد، اولین و مهم ترین قدم ازدواج است. خیلی ها می گویند دیگر نمی شود به هرکسی اعتماد کرد و انتخاب همسر بسیار سخت شده اما با وجود همه مشکلات و تغییر سبک های زندگی و پیچیده شدن آدم ها، باز هم می شود با راه های مناسب انتخاب درست داشت.
ادامه مطلب

روش مقابله با آنفلونزای زندگی

چند سال از ازدواج شما می گذرد؟ هنوز هم عاشق همسرتان هستید؟ هنوز هم نظر و جلب توجه او برای شما مهم است؟ چقدر حال زندگی تان را می پرسید و سعی می کنید بیمار و کسل نشود.

خانم ها قبل از رسیدن همسرتان به خانه، آیا لباس های تمیز و زیبا می پوشید؟ موهایتان را پیرایش می کنید؟ کمی آرایش می کنید؟ عطر می زنید؟ یا اینکه آنقدر خسته هستید که حوصله این کارها را ندارید و پرداختن به امورات منزل و فرزندان همه وقت تان را گرفته؟
ادامه مطلب

اثرات ولایت مداری و محبت در زیارت عاشورا


ولایت ‌مداری اقتضا می ‌کند که درخواست ‌های انسان بر محور همرنگی با ولایت مولای مورد نظر دور بزند. در زیارت عاشورا این مسئله به خوبی نمایان است

زیارت عاشورا

منزل امام باقر (علیه السلام) پر از جمعیت بود. پیرمردی آمد که به عصایی تکیه داده بود. سلام و اظهار محبّت کرد و کنار حضرت نشست و عرضه داشت:‌ به خدا قسم من شما و محبان شما را دوست دارم، آن هم نه به خاطر دشمنی شخصی با آن ها، و به خدا قسم آن چه را حلال بدانید، حلال و آن چه را حرام بدانید، حرام می ‌دانم و منتظر امر و حکومت شما هستم. فدایت شوم! آیا امید داری من دولت شما را ببینم؟
 
ادامه مطلب

پاکدامنی، شرطی مهم در انتخاب همسر

پاکدامنی یکی از خلقیات پسندیده و صفات عالیه‏ انسانی است. ملکه‏ عفت، تمایلات جنسی آدمی را تعدیل می ‏کند و انسان را از پلیدی‏ های غریزه جنسی مصون نگاه می ‏دارد. در مواردی که غریزه‏ جنسی قصد سرکشی و طغیان دارد و آدمی را به تندروی و تجاوز از حد خویش امر می‏ نماید، ملکه‏ عفت مانند سد محکمی در برابرش ایستاده و از تجاوز و گناهکاری آن جلوگیری می‏ نماید و در نتیجه آدمی را از پلیدی اخلاقی و سقوط حتمی محافظت می‏ کند.
ادامه مطلب

ده کلید پیشرفت در کسب و کار

بسیاری متخصصین کار بر این عقیده اند که بهترین زمان برای پیدا کردن یک کار جدید زمانی است که هنوز سر کار قدیمی خود هستید. اگر فکر می کنید موقعیت کنونی دیگر چالشی برایتان ندارد، پس آماده ترفیع به مقامی بالاتر هستید. اگر در جایی که الان کار می کنید، فرصت زیادی برای ترفیع وجود ندارد، یک کار عالی دیگر جایی دیگر در انتظار شماست.
ادامه مطلب

مانع های پیشرفت در زندگی

10نگرش که مانع پیشرفت در زندگی می شود من تا کنون در مورد عقاید مختلف در انسان های متفاوت، صحبت های زیادی کرده ام و حرف های زیادی با شما در این مورد که چگونه می توانید عقاید خود...


من تا کنون در مورد عقاید مختلف در انسان های متفاوت، صحبت های زیادی کرده ام و حرف های زیادی با شما در این مورد که چگونه می توانید عقاید خود را در جهت بهبودی زندگیتان تغییر دهید، بیان نموده ام. برخی از افراد هستند که دارای نگرش های غلطی در زندگی می باشند و من تصور میکنم که دیگر نوبت به آن رسیده باشد که چند نمونه از این موارد را مخاطب قرار داده و سعی در رفع آنها داشته باشیم.
ادامه مطلب

علائم بیش فعالی در بزرگسالان
 
این اختلال می‌تواند زندگی زناشویی و یا هرگونه رابطه‌ی دیگری را به راحتی خراب کند. برای افراد دارای اختلال ADHD بسیار سخت است که تعهد اجتماعی داشته باشند، تولدها و سالگردها را به یاد داشته باشند و این که کارهای روزمره را تمام کنند و قبض‌ها و مالیات‌ها را به‌موقع پرداخت کنند.آن‌ها به سرعت عصبانی می‌شوند و رفتارهای خطرساز دارند.
ادامه مطلب

سركشی و خود سری نوجوانان و علل ان


بچه‌های سرکش را چطور سر به راه كنیم؟
 
سرکشی فرزندان یکی از مشکلاتی است که برخی از خانواده ها و والدین با آن مواجه می شوند،روحیه ای که با نوعی لجاجت و خود سری فرزندان همراه می شود و پدر و مادر و اعضای خانواده را به ستوه می آورد.
بعضا دیده یا شنیده می شود که برخی ازفرزندان،با خودسری و سرکشی در مقابل اعضای خانواده و حتی پدر و مادر خویش می ایستند و باعث ستوه و استیصال خانواده می شوند.
 
اساسا فرد سرکش به کسی گفته می شود که در مقابل مقام بالاتر از خود نافرمانی می کند و گاه حتی او را به مبارزه می طلبد.
ادامه مطلب

حافظه‌، انواع آن و اختلالات آن
حافظه: به قابلیت مغز در اندوزش، نگه داری و یادآوری اطلاعات اطلاق میگردد.
حافظه یکی از توانایی‌‌های عالی مغز هست که باعث می‌شود، انسان بتواند، اطلاعات را ثبت و ذخیره کرده و در موقع لزوم آنها را به گونه‌ای فراخواند. از همین تعریف برمی‌آید که اختلالات حافظه می‌تواند، در اثر اشکال در هر یک از این سه مرحله به وجود آید، یعنی در مرحله ثبت، مرحله ذخیر‌ه‌سازی و سرانجام فراخوانی اطلاعات.
ادامه مطلب

ارتباط عاشقانه با خدا، ذکر «سبحان الله»

بدان که ذکر الهی، دل را از تشویش نفس و وسوسه شیطان برهاند و هر کدورت و حجاب که از تصرّف این دو به هم رسیده باشد، در هم سوزاند و عنان دل را از جانب مشتهیات و مستَلَذّاتِ نفسانی بگرداند و چون کدورت و ظلمات حُجُب از دل زایل گردد، نور ذکر بر جوهر دل بتابد و گلخن سینه را گلشن نماید و زنگار قساوت را از روی آیینه دل برخیزاند و لین و رقّت در دل پدید آورد و وَجَل و خوف در دل برانگیزاند. و چون ذاکر بر ذکر مداومت نماید، سلطان ذکر بر مملکت دل مستولی شود و ماسوای حق را از اقلیم دل، اخراج کند؛ سر بر جیب مراقبه حق فرو برد و از هر چه جز او است، وحشت گیرد و شرف مرتبه اطمینان او را حاصل آید و چون محبّت غیر حق در دل یابد، بداند که بیماری دل هنوز باقی است، پس به مصقل ذکر، ازاله آن کند تا عرشِ دل، چون فلک اطلس از نقش غیر، ساده شود
ادامه مطلب

حكیم فرزانه ملا هادی سبزواری

طلوع زندگی

در سال 1212 ق در شهر سبزوار و در خانه حاج میرزا مهدی - یكی از انسانهای وارسته و مومن سبزوار - كودكی پا به عرصه وجود گذاشت و هادی نام گرفت .
او هشت سال داشت كه به جمع محصلان علوم مقدماتی پیوست و در اوان نوجوانی ادبیات عرب (صرف و نحو) را فرا گرفت و دیری نگذشت كه به جلسات درسهای بالاتر راه یافت . وی هر چند در ده سالگی پدرش را از دست داد توانست به كمك یكی از اقوام خویش راههای سخت آینده را هموار سازد. پسر عمه اش حاج ملا حسین سبزواری كه خود اهل فضیلت و دانش بود در ادامه تحصیل وی را یاری كرد.(1124)و باكمك او راهی حوزه علمیه مشهد شد و ده سال در كنار بارگاه امام رضا علیه السلام به تحصیل پرداخت .
ادامه مطلب

عقل و جهل از دیدگاه اسلام

پیامبر اکرم-صلی الله علیه و اله
امام صادق علیه السلام از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل میكند كه: چون خوبی حال مردی(مانند نماز و روزه بسیارش)بشما رسید، در خوبی عقلش بنگرید زیرا بمیزان عقلش پاداش مییابد.
إِذَا بَلَغَكُمْ عَنْ رَجُلٍ حُسْنُ حَالٍ فَانْظُرُوا فِی حُسْنِ عَقْلِهِ فَإِنَّمَا یُجَازَى بِعَقْلِهِ .
ادامه مطلب

جایگاه و پوشش دختران‎

دختران چگونه می توانند از سویی شاد بپوشند و از سویی بدون تبرّج در جامعه حضور داشته باشند/ توجیه احادیث در باره «حسنه» بودن دختران و «نعمت» بودن پسران چیست/ دلیل عرفانی بسیار زیبا در مورد حجاب

  تربیت دینی؛ حجاب دختران؛سبک زندگی دینی
ادامه مطلب

چهل حدیث والدین (عظمت پدر و مادر)


چهل حدیث والدین

قال الله تعالی:

و قضی ربک الا تعبدوا الا ایاه و بالوالدین احسانا اما یبلغن عندک الکبر احدهما، او کلاهما فلا تقل لهما اف و لا تنهرهما و قل لهما قولا کریما...

سوره اسراء: 23.

و خدای تو حکم فرموده که، هیچ کس را جز او نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید اگر هر دو یا یکی از آنها به پیری برسند (که موجب رنج و زحمت باشند) زنهار کلمه ای که رنجیده خاطر شوند مگو و کمترین آزار به آنان مرسان و با ایشان با احترام و بزرگوارانه سخن بگو.

ادامه مطلب

راهكارهایی برای شاد بودن و از بین بردن افسردگی

شاد بودن و رضایت از زندگی عنصری است که میتواند شما را در تمام امورتان یاری کند و یک قدم مثبت در پیشرفت شما باشد اما واقعاً چرا برخی از افراد در زندگی خود بی حوصله و افسرده هستند و نمی توانند کارها را بدرستی انجام دهند ؟
ادامه مطلب

ارشاد و هدایت افراد بی نماز

موضوع نماز و روشهای تشویق جوانان به نماز
قبل از ذکر نکات کاربردی به دو نکته راهبردی اشاره کنیم:
1- ریشه پایبندی به نماز در نماز گذاران باورمندی به نیاز ضروری انسان به خدا و عبادت خداوند و رابطه با او است. تا این احساس نیاز و ضرورت حس نشود, انسان پایبند نماز و سایر عبادات نخواهد بود. ایمان به خدا و روز قیامت ریشه تعبد به احکام دینی و عبادت خداوند است. پس باید به صورت ریشه ای سعی کنید باور او رانسبت به خداوند و نیاز انسان به خداوند تقویت نمایید.
ادامه مطلب

شناخت آثار و برکات دوران نامزدی


بعد از تفاهم و توافق طرفین دوران نامزدی یعنی دروان عقد تا عروسی را آغاز می کنند. دوران شناخت بیشتر برای زندگی بهتر. این دوران مزایای زیادی دارد و اگر حواستان را جمع کنید می توانید از آسیب های آن در امان بمانید. بنابراین به این نکات توجه کنید.

دوران نامزدی, شناخت

آثار و برکات دوران نامزدی

نامزدی زمینه ای است جهت استقلال دختر و پسر و تدریجی نمودن جدا شدن دختر و پسر از خانواده ای که سال های متمادی در آن زندگی کرده و انس گرفته و عادت کرده اند. این دوره (نامزدی) باعث می شود پدر و مادر و نیز سایر اعضای خانواده خود را برای پذیرش و تحمل جدایی آماده سازند. ایجاد انس و همدلی، بین زوجین یکی دیگر از آثار دوران نامزدی است. چرا که این دوران ایام و لحظات شیرین و خاطر انگیزی را در مقایسه با ایام گذشته و حتی آینده برای زوجین رقم می زند.


ادامه مطلب

رضایت زوجین ( ازدواج دختر و پسر)


عوامل مختلفی در ایجاد رضایت در همسر ما می تواند نقش داشته باشد. یکی از مهم ترین این عوامل، احساس و تصوری است که مرد خانه در مورد جایگاه خود در خانه دارد .در ایجاد این تصور، مهم ترین نقش با همسر است با توجه به نکاتی می توان با دادن جایگاهی در خور و مناسب احساس رضایت همسر را افزایش و شادی و امید را به خانواده تزریق کرد.

تفاوت در برخی باورها و عقاید بین شما و همسرتان اتفاق عجیبی نیست. نوع برخورد با این تفاوت هاست که اهمیت زیادی دارد. سعی کنید اگر خیلی احساس تضاد با هم می کنید ، باز به عقاید هم احترام بگذارید. حداقل احترام گذاشتن، توهین  و مسخره نکردن است. البته لازم نیست خیلی هم سخت بگیرید و تصور کنید باید مطابق نظر هم فکر کنید ، همین حداقل را هم رعایت کنید ، در بسیاری از مواقع کارگشاست و عالی است.

ادامه مطلب

درمان تنبلی در نماز خواندن

اگر كسى در خواندن نماز تنبلى كند با او باید چه كرد؟
تنبلی آسیب زیادی به فرد واعتقاداتش وارد می كند ومنشاء گناهان دیگر نیز خواهد شد ، بنابراین برای كمك به چنین فردی ،باید باتدبیر، حساب شده وگسترده یعنی از جهات مختلف عمل كنیم ، این كمك رسانی از دوجهت نظری وعملی ، صورت می گیرد .
از حیث فكری ونظری؛اولین كار، ریشه یابی سستی و تنبلی او نسبت به نماز است. ما در این جا ضمن شمارش عوامل سستی درنماز، بعضا ، راهكارهای عملی مقابله باآن راهم بیان خواهیم كرد .
عوامل سستی در نماز:

ادامه مطلب

دلسرد شدن زن و شوهر ها از زندگی

همه انسان‌ها گاهی دلسرد و مایوس می‌شوند ولی انسانی که همیشه دلسرد است، نظر نادرستی در مورد روابط انسانی خواهد داشت، برای چنین فردی زندگی مطلوب نیست.

ما گاهی اوقات علیرغم حس و نیت خوب، با رفتارمان همسرمان را دلسرد می‌کنیم. چهار روش دلسرد کردن وجود دارد:

ادامه مطلب