چگونه یک آینده موفق داشته باشیم

نتیجه تصویری برای چگونه یک آینده موفق داشته باشیم
یکی از نگرانی‌های همیشگی ما انسان‌ها آینده‌مان است، کاملا هم طبیعی است، همه ما دوست داریم آدم موفقی باشیم و زندگی خوب و لذت بخشی داشته باشیم، اما آینده موفق همین‌طوری اتفاق نمی‌افتد، بلکه باید آن را به وجود آورد، در ادامه چهار مورد را بررسی می‌کنیم که می‌تواند به شما کمک کند که آینده‌ موفق تان را طراحی کنید.


۱) فکر کردن در مورد آینده موفق خودتان

 

– محل آرامی بیابید.

یکی از قوانین بسیار مهم این است که به هر چیزی که فکر می‌کنید، تقویت می‌شود، خیلی از افراد دوست دارند صاحب‌خانه خود شوند ولی حتی وقت نمی‌گذارند راجع به آن فکر کنند، طبیعی است که هیچ وقت هم برایشان اتفاق نیفتد و صاحب خانه نشوند، در مورد آینده هم همینطور است، اگر می‌خواهید آینده موفق خود را داشته باشید، اولین کار این است که اول راجع به آن فکر کنید.

برای اینکار ابتدا یک محل آرام بیابید، جایی که کسی مزاحمتان نشود تا بتوانید به راحتی افکار خود را روی آینده موفق خود متمرکز کنید، علاوه بر آن هر چیزی که باعث حواس‌پرتی‌تان می‌شود را از خود دور کنید، این مورد را در مقاله قبلی با عنوان «سه نکته برای تمرکز بهتر روی انجام کارها» توضیح دادم، اما به طور خلاصه موبایل، اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و هر چیزی که باعث حواس‌پرتی‌تان می‌شود را برای مدتی متوقف کنید.

– متوقف کردن فکرهای سمی گذشته

همانطور که در بالا اشاره شد به هر چیزی که فکر کنید، تقویت می‌شود، بیشتر ما در گذشته مرتکب اشتباهاتی شده‌ایم، شکست‌هایی را تجربه کرده‌ایم، این شکست یا اشتباه یک بار این اتفاق افتاده اما ممکن است ما هزاران بار به آن فکر کرده باشیم، دقیقا مانند این است که هزاران بار آن شکست یا اشتباه تکرار شده باشد، پس باید از همین الان فکر کردن به آن را متوقف کنید و اجازه ندهید بیشتر از این قدرتمند شوند.

اگر می‌خواهید آینده موفق خود را تجربه کنید، باید فکرهایی که باعث می‌شود انگیزه‌ و روحیه‌تان را از دست بدهید، متوقف کنید، اینها فکرهای سمی هستند که ذهن شما را مسموم می‌کند.

– مطرح کردن سوالات کلیدی در مورد آینده‌تان

در این مرحله لازم است سوالات کلیدی و بنیادی از خودتان بپرسید، مثلا؛
قصد دارم با آینده‌ام چه کنم؟
دوست دارم به چه دستاوردهایی در زندگی‌ام برسم؟
دوست دارم در زمینه شغلی تا کجا پیشرفت کنم؟
یا صاحب چه چیزهایی شود؟

سوالاتی که خواسته‌ها و رویاهایتان را شفاف‌تر می‌کند، آینده موفق شما را هم رقم می‌زند، هرچقدر که بیشتر این سوالات را مطرح کنید و به دنبال جواب آنها باشید، آینده‌تان واضح‌تر می‌شود، بهتر می‌دانید که دوست دارید با آینده‌تان چه کنید و به کجاها برسید و چه دستاوردهایی داشته باشید. البته ممکن است مدتی طول بکشد تا جواب‌های خوبی پیدا کنید پس صبور باشید.

۲) پیدا کردن شور و هیجان زندگی‌تان

 

– یافتن چیزی که شما را به هیجان می‌آورد

همانطور که گفتیم ما به دنبال این هستیم که آینده موفق و لذت‌بخشی داشته باشیم پس بسیار مهم است، مواردی را بیابیم که شور و هیجان به زندگی‌مان می‌آورد، لذت و سعادت می‌آفریند، در این قسمت باید به گذشته‌تان، به اتفاقات لذت‌بخشی که تجربه کردید بیندیشید و از خود بپرسید:

چه چیزی یا چه چیزهایی است که برای من لذت‌بخش است؟
عاشق چه چیزهایی هستم؟
ممکن است یکی از پول و ثروت لذت ببرد، یکی دیگر از مسافرت و تفریح، دیگری از کار، یا حتی یک نفر از نقاشی کشیدن لذت ببرد، یکی عاشق خطر کردن است، دیگری عاشق راه‌اندازی کسب‌وکار است، به هر حال هر چیزی که با انجام دادن آن لذت می‌برید و به هیجان می‌آیید را شناسایی کنید

– بررسی دستاوردهای شور و هیجانتان

وقتی مواردی که به زندگی‌تان شور و هیجان می‌آورند را یافتید، لازم است آنها را بررسی کنید و ببینید با وجود آنها شما به چه دستاوردهایی خواهید رسید، مثلا اگر یک نفر به کارهای طراحی علاقمند است ولی الان در یک جا فروشندگی می‌کند، اگر سوئیچ کند روی کار طراحی، چه اتفاقی خواهد افتاد، آیا درآمد بیشتری ایجاد خواهد شد، پیشرفت خواهد کرد، شرکت خود را تاسیس خواهد کرد، چه دستاوردی به دست خواهد آورد.

وقتی آنها را یافتید لازم است در طراحی آینده موفق خود لحاظ کنید، هرچقدر که بیشتر آنها را تجربه کنید لذت بیشتری هم خواهید برد، پس در آینده‌تان جایی برای آنها باز کنید. خیلی از افراد از شغل خود متنفرند و حتی سعی نمی‌کنند شغلی که دوست را پیدا کنند و سالها سختی را تحمل می‌کنند بدون هیچ لذتی و انتظار پیشرفت هم دارند!

۳) حفظ انگیزه

 

– یافتن مواردی که به شما انگیزه می‌دهد

ساختن آینده موفق کار ساده‌ای نیست، به تلاش، استقامت و جرئت نیاز است، ممکن است بارها و بارها ناامید شوید، پشیمان شوید و بخواهید آن را رها کنید، توقف ما در این مرحله به خاطر نداشتن انگیزه و دلایل کافی و قدرتمند برای پیش رفتن است، پس بسیار مهم است که ما انگیزه کافی داشته باشیم و اجازه ندهیم انگیزه‌مان از بین برود، چون انگیزه و دلایل قدرتمند سوخت موتور موفقیت ما هستند.

پس آگاهانه خودتان به خودتان انگیزه بدهید، بهترین کار هم این است که اول بدانید چه چیزهایی هستند که به شما انگیزه می‌دهند، تا بتوانید در زمان لازم از آنها استفاده کنید، یافتن موارد انگیزه‌بخش بسیار مهم است، زیرا ناامیدی و پشیمانی در کمین نشستند و هر لحظه ممکن است که حمله کنند و زهر خود را بریزند و پادزهر آنها همین موارد انگیزه‌بخش است.

– تمرکز روی موارد انگیزه دهنده

وقتی مواردی که به شما انگیزه می‌دهند را شناسایی کردید، آنها را لیست کنید تا فراموش نشوند، بعد تمرکز خود را روی آنها قرار دهید و مرتب از آنها استفاده کنید، مثل نقل و نبات در جیب خود داشته باشید، همین‌ که متوجه شدید، سطح انرژی‌تان پایین آمده، احساس ناامیدی دارد به شما دست می‌دهد از این موارد انگیزه‌بخش استفاده کنید و اجازه ندهید ناامید شوید، نباید هیچ چیز مانع ساختن آینده موفق شما شود.

–  تقویت انگیزه دهنده‌ها

قدم بعدی این است که حتی این موارد انگیزه‌بخش را تقویت کنید و ببیند چه چیزهایی باعث می‌شود آنها قدرت بگیرند، مثلا ممکن است یک نفر فرزندانش بزرگ‌ترین انگیزه او باشند و باعث شوند با هر مشکلی روبرو شود، آن فرد با فکر کردن به آینده فرزندانش با فکر کردن به خوشبختی آنها و اینکه چطوری می‌تواند شرایط بهتر زندگی را برای خانواده‌اش به وجود آورد، آن مورد انگیزه‌بخش را تقویت کند.

۴) پیشرفت کردن

 

ثبت جایگاه فعلی شما

وقتی می‌گوییم می‌خواهیم آینده موفق خود را داشته باشیم، یعنی اینکه الان با آن آینده موفق خیلی فاصله داریم، پس لازم است که به سمت آن حرکت و پیشرفت کنیم، از کجا می‌خواهیم بفهمیم که آیا داریم به سمت آن حرکت می‌کنیم یا نه، بنابراین ضروری است که ابتدا جایگاهی که در آن قرار داریم را ثبت کنیم، تا با پیشرفت به سمت آینده موفق ، آن را لمس کنیم و ببینیم که در حال پیشرفت هستیم.

– انجام کارهایی که باعث پیشرفت می‌شود

بعد از ثبت جایگاه فعلی، لازم است روی کارهایی که باعث می‌شود حرکت رو به جلو داشته باشیم، تمرکز کنیم و کارهایی را انجام دهیم که ما را به سمت آینده موفق که طراحی کردیم، هدایت کند. بنابراین ابتدا این کارها را مشخص کنید، لیست کنید و بعد شروع کنید از مهمترین آنها به انجام دادن.

– ثبت پیشرفت‌های خود

وقتی کاری را که ما را به سمت آینده موفق هدایت می‌کند را انجام دادیم، مطمئنا این کار ما را کمی به جلو می‌برد اما ممکن است زیاد مشهود نباشد ولی به هر حال پیشرفت است، لازم است آنها را ثبت کنیم و روی انجام بیشتر آنها تمرکز کنیم، هر کاری که باعث می‌شود کمی جلو برویم را یادداشت کنیم، وقتی می‌بینیم که در حال پیشرفت هستیم، این کار به ما انگیزه می‌دهد.

اکثر آدمها به موفقیت‌های زیادی می‌رسند اما از آنجایی که آنها را ثبت نمی‌کنند، پس متوجه پیشرفت خود نمی‌شوند و حتی فکر می‌کنند که دارند درجا می‌زنند و این فکر انگیزه و روحیه آنها را هم از بین می‌برد.

– نکته پایانی

آینده موفق خودبه‌خود خلق نمی‌شود بلکه باید آن را ساخت و در این میان هر چقدر که بیشتر به آن فکر کنید، تمرکز کنید، سوالات درست و بنیادی مطرح کنید و به دنبال جواب آنها باشید، به خودتان انگیزه بدهید، دائم آینده موفق خود را جلو چشمانتان نگه دارید، احتمال رسیدن به آن را افزایش می‌دهید.

شاد و موفق باشید.


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic