تبلیغات
مشاوره و روان درمانی رهگشــا - آسیب هایی که نوجوانان را تهدید می‌کند
 
آسیب هایی که نوجوانان را تهدید می‌کند

Afbeeldingsresultaat voor ‫اسیب های اجتماعی در دوره نوجوانی‬‎
نوجوانان و جوانان گمشده‌ها و کمبودهای عاطفی خود را در بازی‌های پرهیجان و بی محتوای رایانه ای، موسیقی های مبتذل غربی و فضای پرخطر و مجازی اینترنت جست و جو می کنند؛ آنها در یک گمان واهی بر این باور‌اند که کامپیوتر و اینترنت دروازه ورودشان به دنیای اطراف است. 
دغدغه هر پدر و مادری داشتن فرزند یا فرزندانی سالم و تندرست است. والدین بیش از هر چیز نگران خورد و خوراک، پوشاک، درس و مشق بچه‌ها هستند و برای برآورده کردن این نیازها است که شب و روز تلاش می کنند و لحظه‌ای آرام و قرار ندارند، اما آیا هیچ با خود اندیشیده‌اید که دلبندان‌مان علاوه بر غذای جسم به غذای روح و روان هم احتیاج دارند که اگر چنانچه این غذا در فضای گرم و صمیمی و در محیط خانواده برایشان فراهم نشود خود را برای تهیه این غذاها به هر در و دیواری می‌زنند یا با هر طناب پوسیده‌ای به قعر چاه می‌روند و آینده خود را تباه می‌سازند.

امروزه با گسترش وسائل ارتباط جمعی متأسفانه نوجوانان و جوانان گمشده‌ها و کمبودهای عاطفی خود را در بازی‌های پرهیجان و بی محتوای رایانه ای، موسیقی های مبتذل غربی و فضای پرخطر و مجازی اینترنت جست و جو می کنند. آنها در یک گمان واهی بر این باور‌اند که کامپیوتر و اینترنت دروازه ورودشان به دنیای اطراف است و ما به عنوان والدین اگر لحظه ای، فقط لحظه ای غفلت کنیم فرزندان خود را غرق در خطر می بینیم و اگر مدیریتی صحیح و نظارتی دقیق بر کارها و رفتار آنها نداشته باشیم نوجوانان مان همچون ماهی از دست مان سر می خورند و در دریای پرتلاطم امواج ماهواره و اینترنت غرق می شوند. آن موقع است که رهایی آنها از این دام ها کاری بس دشوار خواهد بود.

رایانه، اعتیاد جدید قرن
امروزه دنیای رایانه هویت یابی و هویت جویی نسل جوان را تا جایی در ابعاد فکری و اخلاقی تحت تأثیر قرار داده که آسیب های اجتماعی رابطه تنگاتنگ با مقوله فناوری اطلاعات، انفجار اطلاعات و جهانی شدن پیدا کرده است.
 رایانه  ها موجب بروز پدیده جدید "اعتیاد نو و مدرن" و افزایش آسیب‌های اجتماعی شده است، خاطرنشان می کند: «استفاده خارج از حد متعارف از اینترنت باعث وابستگی شدید روانی و فکری کاربر می شود. به طوری که بعضی از کاربران به یک فضای غیرواقعی پناه برده و در آن زندگی می کنند. در این میان سودجویان نیز از طریق اینترنت به راحتی کالاهایشان را تبلیغ می کنند، خبرهای دروغین و پیام های مورد نظرشان را برای جوامع می‌فرستند، ابهت فرهنگی و دینی خانواده‌ها را می‌شکنند و زمینه‌های آشفتگی هویت را برای نوجوانان فراهم می‌کنند.»

آنان در این بین با کوچک‌ترین غفلت و ناآگاهی والدین، راه را برای انواع انحرافات و آسیب های اخلاقی، فرهنگی فرزندان جامعه باز کرده و موجب سقوط آنان از درجات بلند معنویت خواهند شد.»

راهکارهای برخورد با این مشکلات و مناسب ترین برخورد والدین با نوجوانان و جوانان با شروع تعریفی از آسیب، می‌گوید: «عواملی که موجب دور شدن فعالیت‌های اجتماعی نوجوانان از مسیر تربیت و حضور در رفتارهایی که می‌تواند به او در پیدا کردن مسیری مناسب صدمه بزند، آسیب نامیده می شود. همچنین آسیب‌های نوپدید هم آسیب‌هایی هستند که از ارتباط نوجوانان با ابزار و تکنولوژی‌های جدید ممکن است برای او پیش آید و مسیر تحصیل، تربیت و آینده او را از جهت اصلی دور کند. بنابراین یکی از راه‌های پیشگیری از بروز این گونه آسیب‌ها در نوجوانان توجه ویژه به تربیت و تقویت مسائل دینی و مذهبی آنها از سوی مسئولان آموزشی و تربیتی و مخصوصاً خانواده‌ها است. ضمن این که نقش مدیریتی والدین را هم در نحوه استفاده صحیح از این ابزار نباید نادیده گرفت.»

 خودباوری ضعیف در نوجوانان و عدم توجه به نیازهای عاطفی و احساسی در سنین بلوغ از سوی خانواده زمینه گرایش آن‌ها را به سوی اعتیاد فراهم می‌کند، می‌گوید: «اگر اولیا و مربیان آموزشی این اجازه را به نوجوان بدهند که هر کدام با توانمندی هایی که دارند به موقعیت‌های مناسب و صحیحی دست یابند و این احساس "من می توانم خوب باشم" را در خود ببینند، اعتماد به نفس و باور جوان و نوجوان از خودش در سطح بسیار خوبی قرار می‌گیرد و اگر نوجوانی خود را باور داشته باشد و ارزش خاصی برای خود قائل باشد کمتر تحت تأثیر دیگران، عوامل بیرونی و فضای مجازی قرار می‌گیرد.»

جوانی، دنیایی سرشار از تحرک
دنیای جوانی و نوجوانی، دنیای هیجان و تحرک، شور و نشاط و شادی است. امروزه در برخی از خانواده‌ها این هیجانات و تحرکات با شنیدن موسیقی‌های غربی از طریق ماهواره و سی‌ دی، تخلیه می‌شود. البته موسیقی به خودی خود آسیب‌زا نیست، اما وقتی موسیقی با چاشنی زیرزمینی و آهنگ‌های غربی مثل رپ، متال و... همراه شود، آن وقت است که باید گفت خطری جدی خانواده‌ها را تهدید می‌کند؛ چرا که گرایش نوجوانان به موسیقی‌های مبتذل زمینه ورود آنها را به انحرافات اجتماعی از قبیل اعتیاد و گرفتار شدن در دام‌های مصیبت بار را فراهم می‌سازد.

حال این که چگونه موسیقی به عنوان یکی از ابزارها باعث اعتیاد در نوجوانان و جوانان می‌شود، سؤالی است که حسین سیرانی، روان شناس و مدرس دوره‌های مهارت‌های زندگی به آن پاسخ می‌دهد.  افراد در موقعیت‌های متفاوت واکنش‌های مختلفی از خود نشان می‌دهند، می‌گوید: «هر وقت تعادل جسمی، روانی و اجتماعی نوجوانان در برابر موقعیت‌ها به هم بریزد، آسیب شروع می‌شود. گوش انسان و حس شنوایی او یکی از حواسی است که اگر تعادل آن از بین رود، آسیبی جدی متوجه فرد می‌شود. مقدار صدایی که قرار است هر کس بشنود می‌تواند به او آرامش دهد یا این که آسیب ایجاد کند و اگر در این بین سیستم عصبی هوشمند خود را به خوبی بشناسیم و کارایی آن را بدانیم، قطعاً کمتر دچار آسیب های متعدد می شویم.»

به طور متوسط میلیاردها سلول عصبی هوشمند در بدن و مغز انسان ها وجود دارند، که «این سلول‌های عصبی هوشمند وظایف متعددی را برعهده دارند که از جمله انتقال پیام‌های عصبی به سیستم عصبی خودکار یا مغز می باشد که به طور طبیعی یک سرعت زمانی خاص برای انتقال این پیام‌ها در نظر گرفته شده است، چنانچه این زمان کاهش یا افزایش یابد، سیستم عصبی دچار اختلال می‌شود و فرد برای رفع این اختلال نیاز به کمک‌های حمایتی دارد که گاهی محرک بیشتر یکی از آنها می‌باشد که این محرک می‌تواند موسیقی باشد.»

گوش انسان به طور طبیعی با شنیدن صدای طبیعت آرامش پیدا می‌کند، اما با شنیدن موسیقی هایی که صدای آنها از حد طبیعی خارج هستند همچون موسیقی زیرزمینی که به سبک متال، هوی و رپ تولید می‌شوند، باعث می‌شود سرعت طبیعی درک صوتی از حد طبیعی خارج شده و شدت پیدا کند بر همین اساس است وقتی فرد به موسیقی تند گوش می دهد احساس هیجان و نشاط پیدا می‌کند، این نشاط بیش از حد فقط برای مدت کوتاهی در وی هیجان دارد و بعد از تکرار سلول‌های عصبی از دریافت و انتقال این پیام‌های زیاد و سریع خسته می‌شوند و حالت عصبی و پرخاشگری را به طور ناخودآگاه در فرد ایجاد می‌کنند و به اصطلاح فرد جرقه‌ای می‌شود و از کوره درمی‌رود. در ادامه فرد جرقه‌ای شده مدام خسته‌تر می‌شود و واکنش‌های هیجانی یا خوشحالی دیگر از خود نشان نمی‌دهد و به مرور زمان برای درس خواندن و انجام کارهای روزمره نیز به مشکل برخورده و با کم حوصلگی و عدم تمرکز بر روی کارها مواجه می‌شود که شایع‌ترین آنها "پرش افکار" است.»

در این زمان است که فرد برای ادامه فعالیت‌های خود کما فی السابق به محرک دیگری روی می‌آورد تا بتواند به حالت نرمال گذشته برگردد. در این موقع است که نیاز به دوپینگ کردن پیدا می‌کند. چنانچه برای این شارژ شدن در محیطی قرار داشته باشد که این شرایط به آسانی برای او فراهم شود، به راحتی از آن استفاده خواهد کرد. در غیر این صورت با راهنمایی و کمک دوستان درصدد راه چاره‌ای برمی آید و از همین جاست که پای او به جاده خطرناک اعتیاد باز می‌شود.»

 «یک نوجوان یا جوان با یک بار مصرف مواد مخدر معتاد نمی‌شود، بلکه در وهله اول او نشاط بیشتری نیز می یابد، در مرحله بعد جمع گراتر می‌شود و به قول معروف سرحال می‌شود، و شاید حوصله‌اش هم برای انجام کارها بیشتر شود، اما این آغاز راه اعتیاد است، چون تا زمانی که اثر ماده در بدن فرد وجود دارد او قدرت و توانایی دارد و این روند آرام آرام کاهش می‌یابد تا جایی که او همان آدم قبلی نیازمند به محرک می‌شود.»
 «با توجه به این که فرد، تجربه خوشایندی را کسب کرده دوباره سراغ همان عمل می رود تا انرژی مضاعفی بگیرد و چون سرعت حرکت سلول های عصبی انتقال پیام به صورت مصنوعی افزایش یافته است، این دفعه تداوم آن شور و نشاط کم تر از دفعه قبل است و این چنین است که فرد آرام آرام برای تأمین انرژی مورد نیاز خود دز ماده را بالا برده و این چرخه آن قدر تکرار می شود تا فرد به مواد مخدر معتاد می گردد.»
 «موسیقی مخرب غربی به گونه‌ای فرد را به هیجان می‌رساند که درنهایت به سمت مواد مخدر سوق داده شود و افکار و عقاید مورد نیاز استعمارگران را از فرد معتاد به دست آورند.»
 استفاده بی رویه نوجوانان و جوانان از هندزفری برای گوش کردن آهنگ‌ها و موسیقی‌های تند به آلودگی صوتی بیش از حد آن‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: «ضرب آهنگ و دسیبل این موسیقی‌ها چندین برابر شدیدتر از صدای بوق ماشین، موتور و آلودگی صوتی موجود در کوچه و خیابان است که به طور غیرمستقیم به گوش می‌رسد و متأسفانه الآن گوش کردن آهنگ از طریق این گوشی‌ها بسیار رایج شده است. خانواده‌ها باید از هر حیث متوجه سلامت جسم و روان فرزندان خود باشند، تا خدای ناکرده در دام اعتیاد از طریق موسیقی‌های زیرزمینی، گرفتار نشوند؛ چرا که گسترش این فرهنگ موسیقی در جوامع جهان سوم و رو به توسعه به شدت در حال افزایش است. مخصوصا دشمنان داخلی و خارجی از طریق دشمنی خاموش به کشورهایی که از منابع ثروت زیاد ملی، معدنی و انسانی برخوردارند (مثل ایران) هجوم می‌آورند و آنها را سخت تحت تأثیر قرار می‌دهند. بنابراین مسئولان فرهنگی و مربیان تربیتی باید موسیقی های اصیل ایرانی و آهنگ های مجاز را به شکلی در اختیار نوجوانان و جوانان قرار دهند که مورد پسند آنها قرار گیرد تا راه ورود موسیقی های زیرزمینی بسته شود.»

 در نوجوانان باید علامت سؤال ایجاد کرد و آزادی تصمیم گیری به آنها داد، و: «نوجوانانی که ما فکر می کنیم از اعتقادات دینی و اصول ریشه ای خانواده دور هستند، در واقع این گونه نیستند، بلکه آن ها دنبال نگاه متفاوت اند و بهتر است این نگاه متفاوت به آن ها عرضه شود، آن موقع چیزی در جامعه و بین نسل ها اتفاق می افتد به نام "همدلی" که ما را به سمت بهداشت روانی، جسمی و اخلاقی در جامعه پیش می برد. هیچ انسانی نمی خواهد به خودش آسیب رساند، مگر این که ناآگاه باشد، بنابراین از خانواده ها و جوانان می خواهیم به سمت واژه همدلی پیش روند.»

موسیقی های کفرآمیز شیطانی
 «متن اشعار موسیقی های زیرزمینی غربی کلماتی کاملا کفرآمیز، شیطانی و تحریک آمیز است که سلسله اعصاب و هورمون های جنسی را سخت تحت تأثیر قرار می دهد و متأسفانه به شکلی بسیار هنرمندانه طراحی شده اند که روی ناخودآگاه انسان تأثیر می گذارد و رفتار فرد را تحت اختیار خود درمی آورد.»

شب نشینی های جوانان ممنوع!
یکی از آسیب هایی که جوانان و نوجوانان را تهدید می کند اعتیاد به الکل و مواد مخدر است که اکثرا در شب نشینی ها اتفاق می افتد.

 ا«متأسفانه به دلیل این که زمینه های گرایش نوجوانان و جوانان به سمت این مواد از سوی رسانه ها، مسئولان و مربیان آموزشی به صورت مستقیم برای آن ها تفهیم و بازگو نشده است و نوجوانان در این گونه موارد با نقصان جدی روبه رو هستند، خیلی راحت در دام اعتیاد گرفتار می شوند.»

 نقش کم رنگ خانواده ها در جلوگیری از حضور فرزندان خود در جمع دوستان کم تجربه و کم سن و سال باید گفت: «خانواده ها در جلوگیری از ورود بچه ها به وادی اعتیاد خیلی نقش دارند، اما به نظر می رسد آن ها از این خطری که جامعه و فرزندان شان را تهدید می کند، خیلی آگاه نیستند و به واسطه مشغله زیاد کاری و نگرانی های معیشتی و شاید به دلیل عدم توانایی در برقراری ارتباط خوب با فرزندان، وظیفه اصلی خود را تا حدودی فراموش کرده اند و نمی توانند به خوبی ایفای نقش تربیتی کنند.»

 «بچه ها از 20 درصد هوش منطقی (آی کیو) و 80 درصد هوش عاطفی (ای کیو) برخوردار هستند و متأسفانه اکثر مسئولان و مربیان مدارس به هوش منطقی دانش آموزان توجه دارند و از اعتماد به نفس دادن به بچه ها و ترسیم چشم انداز آینده آنها غفلت می ورزند. اگر خانواده ها و مربیان مدارس به هوش عاطفی نوجوانان و جوانان توجه ویژه ای داشته باشند و تمام هم و غم خود را صرف آموزش دروس نکنند و آنها را از نظر عاطفی غنی سازند فرزندان را به طور طبیعی به سوی یادگیری سوق می دهند.»

«اولویت های آموزشی باید تغییر کند و خلأهای احساسی و عاطفی بین نوجوان و خانواده و مدرسه پر گردد، چنانچه به نیازهای عاطفی یک دانش آموز توجه شود، به اعتماد نفس دادن به او کمک می شود و نوجوانی که از یک اعتماد به نفس و شناخت واقعی نسبت به محیط پیرامون خود برخوردار باشد، به هیجانات و لذت های زودگذر دل خوش نمی کند و حتی درصدد یک بار امتحان کردن هم برنمی آید. چون می داند هیجان و تجربه اول بسیار خطرناک است.»می توانید دیدگاه خود را بنویسید
nubcrade جمعه 4 خرداد 1397 04:35 ق.ظ
viagra oral <a href="https://bitcapblog.com/#">cheap viagra</a> buy viagra online [url=https://bitcapblog.com/#]п»їwhat does viagra do[/url]
brgQuorn جمعه 4 خرداد 1397 02:29 ق.ظ
cheapest viagra <a href="https://susamsokagim.com/#">free viagra samples without purchase</a> online viagra order [url=https://susamsokagim.com/#]viagra online without prescription[/url]
becerure جمعه 4 خرداد 1397 12:51 ق.ظ
viagra without a prescription <a href="https://holidayrentallorgues.com/#">generic viagra online</a> mail order viagra [url=https://holidayrentallorgues.com/#]buy generic viagra[/url]
pamquanT چهارشنبه 2 خرداد 1397 05:06 ب.ظ
order viagra <a href="https://aluixnetwork.com/#">viagra online</a> where to buy viagra [url=https://aluixnetwork.com/#]cheap viagra[/url]
bdfPlaug چهارشنبه 2 خرداد 1397 07:56 ق.ظ
online payday advance loans <a href=https://ttsitworldwide.com/>payday loans no credit check same day</a> payday installment loans,small loans no credit check <a href=https://phpbbcommunities.net/>online loans no credit check instant approval</a> payday loan lenders online, payday loans las vegas <a href=https://flashovky.net/>no credit check loans</a> payday lenderss
JnqPleva چهارشنبه 2 خرداد 1397 03:06 ق.ظ
viagra low cost <a href="https://movietrailershd.org/#">order viagra</a> does viagra work for women <a href=https://movietrailershd.org/#>п»їviagra price</a>
btvQuorn سه شنبه 1 خرداد 1397 11:15 ب.ظ
viagra price comparison http://loviagraosn.com/ - viagra online ordering viagra,viagra cost http://setviagraeja.com/ - online viagra buy brand viagra online, viagra dosing http://newviagrakfv.com/ - п»їorder viagra without prescription viagra online canadian pharmacy
vrcFalia سه شنبه 1 خرداد 1397 07:51 ق.ظ
How much do we charge for hernia surgery? Big savings on retail prices available here for your <a href="http://cialisserfher.com/#">buy cialis</a> at competitive prices when you purchase from known online Types of insulin for diabetes treatmentFind out more about the types of insulin used to treat diabetes.,The surgeon then seals the incision with sutures or small staples. Protect your health and <a href=http://cialisserfher.com/#>cialis online</a> , visit our website now. Psychological Medicine 18: 733—736., Is HPV infection serious? http://cialisserfher.com/ So I took another one the following day and the day after, all of which were negative.
bsddPleva دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 09:22 ب.ظ
cialis online pharmacy <a href=http://hitcialisosn.com/>cialis 20mg</a> generic tadalafil,purchase cialis <a href=http://hopcialisraj.com/>cialis 20 mg</a> buy cheap cialis, cialis professional <a href=http://gocialisgjb.com/>tadalafil cialis</a> generic cialis
brderene دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 06:16 ب.ظ
The term AIDS is used to describe the most advanced stages of HIV infection and is being overtaken by the term late-stage HIV. How long does <a href="http://cialisgretkjss.com/#">cialis buy pills</a> is more convenient I didnt associate it with the food.,These complications can be very serious and often require immediate surgery. . | Getting the real deal at <a href=http://cialisgretkjss.com/#>generic cialis online</a> are confirmed quickly. Your drugs are shipped the same day Read every ingredient on food labels — and know the terms., First, some people think that starting insulin therapy will lead to blindness or some other major problem. http://cialisgretkjss.com/ The best approach is dependent upon patient characteristics, location of the tumor and physician expertise.
baaIntind دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 11:17 ق.ظ
cash call payday loans <a href="https://applygoleader.com/">quick loans</a> instant cash personal loan <a href="https://applygoleader.com/">online loan</a>
VrdQuorn دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 09:53 ق.ظ
Androgen insufficiency in women: summary of critical issues. Is there a way to tell if a <a href="http://viagranerrds.com/#">buy viagra</a> at competitive prices Then I would try Good Start Gentle in the same way you did the Enfamil and see what happens, going very slowly, with little amounts, watching to see how she reacts.,In the past, mastectomy the removal of the breast was the standard treatment for nearly all breast cancers. Does http://viagranerrds.com/# - viagra online from sites that don’t post info about their company. The magic sauce in FindZebra is the index it uses to hunt for results., Knowing what bacteria are causing the infection can help your doctor choose the best medication to treat it. http://viagranerrds.com/ Provided they don't mind the increase in risk these are good candidates for same-day both-knee surgery.
bbxPleva یکشنبه 30 اردیبهشت 1397 04:05 ب.ظ
The mother started complaining that the house next door had been invaded by aliens. Check the <a href="http://viagrafolec.com/#">viagra generic</a> at great prices Most bacterial infections can be readily cured with antibiotics, but viral infections cannot.,Frequent urination Two to three weeks after conception you may notice an increased need to pee. Retail pharmacies in your area are the best place to <a href=http://viagrafolec.com/#>generic viagra online</a> makes a trip to the pharmacy a thing of the past. Best meds Your veterinarian will use these tests to look for the presence of bacteria, parasites, and fungi in the bloodstream., Bright light may make the headache worse. http://viagrafolec.com/ He also has to have a bib on at all times.
cbrerene یکشنبه 30 اردیبهشت 1397 02:40 ب.ظ
In children, emergency signs include: Rapid breathing or difficulty breathing Blue skin color Not drinking enough fluids Not waking up or not being conscious Being irritable and unconsolable Flu-like symptoms seem to improve but return with worse fever and cough Fever with a rash For adults, emergency signs include: Rapid breathing or difficulty breathing Pain in the chest or abdomen Sudden dizziness Confusion Severe or persistent vomiting How Does the Flu Spread? As the Internet becomes accessible buying <a href="http://cialisgretkjss.com/#">cialis buy pills</a> make sure you handpick the pharmacy. Today you are pregnant … days … weeks and … days.,I am 25 now. When you <a href=http://cialisgretkjss.com/#>cialis buy</a> remains in my system too long, should I be worried? J Am Med Assoc., Retailer Unveils BlackBerry Passport Silver Edition Earlier Than Expected 31 July '15 Documentary By William Shatner Tells Story Of How 'Star Trek: The Next Generation' Almost Didn't Get Made 4 August '15 Windows 10 Bugs, Problems And Fixes: Activation, Wi-Fi Connectivity, Chrome Browser, Audio Issues And More 28 July '15 6 Expansion Packs 'The Sims 4' Should Release Next googletag. http://cialisgretkjss.com/ You had an abortion… right?
bynQuorn شنبه 29 اردیبهشت 1397 07:28 ق.ظ
Constipation and Flatulence: Hormones again can be responsible for these changes. Treat ED now. More details and recommendations at <a href="http://viagranerrds.com/#">viagra buy</a> Prevent ED by reading this Usually disappears within a week or so without treatment.,Based onpositive predictive value, sensitivity, andspecificity for depression, cutoff scoreshave been proposed for the CES-D. Your doctor should know your history before you http://viagranerrds.com/# - viagra buy so that you can ease symptoms while accessing excellent This is compounded by increased work rates, high ambient temperature and humidity levels, and direct exposure to the sun., It is normally seen in the lymph nodes, which swell up, but it can spread throughout the body. http://viagranerrds.com/ Therefore, their cervical cancers usually are diagnosed at a much later stage, after the cancer has spread to other parts of the body.
vsxVak شنبه 29 اردیبهشت 1397 07:01 ق.ظ
It should be hung in a hole cut in the center of the top of the frame. Is taking <a href="http://cialisdotnet.com/#">buy cialis online</a> pills by mail or courier to your door. Great service! Hearing loss is not normal or common.,The bruising, swelling and dis coloring is horrendous. If my <a href=http://cialisdotnet.com/#>buy cialis</a> sold on the Internet have been removed because of safety. Begin by lying on your back with your knees bent and your feet flat on the floor., So I used the antifungal cream the second time and again within a few hours the itching was gone and healed within a few days. http://cialisdotnet.com/ This is accompanied by intense itching.
brtanino جمعه 28 اردیبهشت 1397 10:10 ب.ظ
small business loan bad credit <a href="https://applycheckloan.com/">fast loans</a> payday advance loans <a href=https://applycheckloan.com/>online loans</a>
bsfPlaug جمعه 28 اردیبهشت 1397 08:12 ب.ظ
fast payday loans <a href="https://greencheckngo.com/">payday loan</a> fast loan 100% aprovals uk <a href=https://greencheckngo.com/>cash loans</a>
bdfQuorn جمعه 28 اردیبهشت 1397 10:12 ق.ظ
loan payment <a href="https://leaderapply.com/">online loans</a> instant payday loans in 15 mins https://leaderapply.com/ - cash loans
bdcspiply جمعه 28 اردیبهشت 1397 08:10 ق.ظ
auto money title loans fort mill sc <a href="https://mobilleaderapply.com/">fast loans</a> e payday loan phone number <a href=https://mobilleaderapply.com/>loans online</a>
muxIncut جمعه 28 اردیبهشت 1397 01:59 ق.ظ
easy cash loan online <a href="https://applygopayday.com/">quick loans</a> top payday loans <a href=https://applygopayday.com/>payday lender</a>
nssqueews پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 05:22 ب.ظ
cialis tadalafil http://qenericcialls.com/ cialis coupon <a href="http://qenericcialls.com/#">http://qenericcialls.com/</a>
bspFalia پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 02:29 ب.ظ
generic tadalafil http://buycialls.com/ order cialis <a href="http://buycialls.com/#">http://buycialls.com/</a>
vaqhaibe پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 10:13 ق.ظ
ordering viagra http://buyvlaqra.com/ viagra prescription <a href="http://buyvlaqra.com/#">http://buyvlaqra.com/</a>
vsxAmobe پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 12:36 ق.ظ
brand viagra medicine http://qenericviaqra.com/ cheap brand name viagra <a href="http://qenericviaqra.com/#">http://qenericviaqra.com/</a>
bscVak چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 11:38 ب.ظ
is cialis a controlled substance http://onlinecialls.com/ precio de cialis generico en espa?a <a href="http://onlinecialls.com/#">http://onlinecialls.com/</a>
dbgPleva چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 05:25 ب.ظ
generic female viagra http://viaqraonllne.com/ female viagra pill <a href="http://viaqraonllne.com/#">http://viaqraonllne.com/</a>
bymhaibe سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 06:20 ب.ظ
over the counter viagra alternative https://movietrailershd.org/ viagra brand secure <a href="https://movietrailershd.org/#">https://movietrailershd.org/</a>
nniAmobe سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 06:04 ق.ظ
viagra wholesale https://bitcapblog.com/ viagra herbal substitute <a href="https://bitcapblog.com/#">https://bitcapblog.com/</a>
fdhPleva سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 12:20 ق.ظ
brand name viagra https://susamsokagim.com/ ordering viagra <a href="https://susamsokagim.com/#">https://susamsokagim.com/</a>
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30