دانش آموزانی که تکالیفشان را انجام نمی دهند!


Image result for ‫تکالیف در منزل‬‎

 انجام تکالیف درسی به نوعی به منزله برعهده گرفتن مسئولیت فعالیت های آموزشی فرد است 

 

هنگامی که فرزند شما ناتوانی خود در حل مسائل ریاضی را ابراز می کند یا می گوید نمی تواند بدون کمک شما از پس نوشته کلمه ای سخت و دشوار برآید، زود تسلیم خواسته او نشوید.

ساعت 5 بعدازظهر است. من در حال کمک به پسرم هستم که 8 سال دارد تا تکالیف خود را به نحو احسن انجام دهد. در همن حین فرزند دوساله ام ماژیکی را که فکر می کردم جای امنی پنهانش کرده ام برداشته و می گوید من هم دارم مشق می نویسم! و شروع به خط خطی کردن دست هایش می کند. اگر می بینید مادرانی مثل من از ماجرای تکالیف درسی فرزندان خود به شدت شکایت دارند این مسئله به ذات ملال آور این مقوله باز می گردد.
 وقتی در قالب ایمیل از دوستان خودم خواستم نظراتشان را درباره همراهی والدین با بچه ها در زمینه انجام تکالیف درسی بنیویسند، فقط یکنفر جواب ایمیل من را داد و مطلب خود را با این عبارت آغاز کرده بود: وای باز هم مسئله تکالیف درسی. وی در ادامه گفته بود هر وقت بخواهید نظر مرا در این زمینه جویا شوید، یک شب جلوتر به من اطلاع دهید چرا که همان طور که می دانید من درگیر پروژه انجام تکالیف درسی فرزندانم هستم!این جواب دوستم مرا به خنده انداخت.
 
مانند بسیاری از موارد دیگر، تکالیف درسی هم نسبت به دوران کودکی ما بسیار پیچیده تر و سطح توقع از دانش آموزان به مراتب بیشتر شده است. درواقع انتظارات معلمان و دانش آموزان از یکدیگر افزایش یافته است. از سوی دیگر چالش دیگری گریبان گیر والدین شده و آن عبارت است از کنترل وسایل ارتباطی نوین، نظیر گوشی های هوشمند و آی پدها. با وجود این که مطالعات اخیر نشان دهنده این حقیقت است که انجام تکالیف درسی به نفع دانش آموزان نیست اما  تکالیف درسی همچنان پابرجا و استوارند و غیرقابل حذف به نظر می رسند. در این میان، خبر خوش آن است که شما به عنوان ولی دانش آموز ملزم به درگیر کردن خود در پروسه انجام تکالیف نیستید و درواقع اصلا نباید خودتان را درگیر این مسائل بکنید!
 
به گفته دکتر کتی واتروود، استاد رشته آموزش دانشگاه میسوری و موسس سایت آموزشی مختص زنان شاغل در آمریکا هدف از انجام تکالیف کمک به استقلال آن ها در موضوع یادگیری است. اگر فکر می کنید مفهوم تکالیف این است که بچه را در اتاقی بنشانید و انتظار داشته باید نیم ساعت بعد تمامی تکالیف را به درستی انجام دهد سخت در اشتباهید اما در عین حال تاکیتک هایی وجود دارد که می تواند از رنجش طرفین درگیر این ماجرا یعنی والدین و فرزندان بکاهد.

 
در ادامه به برخی از این تاکتیک ها می پردزایم:
 بگذارید فرزندتان، خود پایه گذار روتین و روال درسی خود باشد نخستین گام این است که برای تقویت شخصیت فرزندتان از او بپرسید ترجیح می دهد چه زمانی، کجا و چگونه به انجام تکالیف درسی خود بپردازد و در ادامه از او بپرسید آیا ایده هایی برای مدیریت روند انجام تکالیف خود د ارد یا خیر.
 
به گفته دکتر دبوراایستیپک (Deborah Stioeck) مشاور مجله (parents) در صورتی که فرزندتان ایده مشخصی نداشت، می توانید با پیشنهادهایی، وی را به مسیر درست هدایت کنید؛ سوالاتی نظیر بهتر است اول عصرانه بخوری؟ یا می خواهی قبل از مشق نوشتن در حیاط پشتی بازی کنی؟ او را مجبور کنید نسخه مورد قبول خود را بنویسد و آن را در محلی مناسب نصب کند تا همواره آن را به یادداشته باشد. به یاد داشته باشید که ممکن است فرزندان شما هر کدام روال درسی خود را داشته باشند. ممکن است برخی از فرزندان شما روی تختشان به انجام تکالیف خود بپردازند، عده ای دیگر میز غذاخوری را محلی مناسب برای انجام تکالیف خود بدانند.
 
بعضی از والدین برای فرزندان خود این نکته را جا انداخته اند که در صورتی که تکالیف خود را انجام ندهند، نمی توانند پای تلویزیون بنشینند و برنامه های دلخواهشان را دنبال کنند. بنا بر نظر کارشناسان، بهتر است در آغاز سال تحصیلی این مسئله را برای فرزندان خود جا بیندازید به ویژه پس از پشت سر گذاشتن تعطیلات تابستانی و عادت مداوم با تلویزیون بودن در این مدت طولانی!


 بگذارید فرزندتان، خود پایه گذار روتین و روال درسی خود باش

 
نقش ناظر را داشته باشید نه مصحح
 تکالیف درسی برای معلمان نقش ابزاری را دارد که به وسیله آن می توانند میزان گیرایی دانش آموزان از مفاد و مطالب درسی را بررسی کنند. بنابراین این تکالیف به شما معلق ندارند تا انجامشان دهید.
 
مت واکارو Matt Vacarro معلم ابتدایی در این باره می گوید: «ما می خواهیم اشتباهات بچه ها را ببینیم. درست است که هیچ کس دوست ندارد اشتباه کند اما به فرزندتان بفهمانید او در تمامی حالات حتما نباید از هیچ اشتباهی مبرا باشد. او هم ممکن است اشتباه کند.»
بنا بر نظر کارشناسان حوزه تعلیم و تربیت، شما می توانید به فرزند خود بگویید که هر شب می تواند حداکثر سه سوال درباره تکالیف درسی خود بپرسد و بقیه موارد برعهده خود اوست یا می تواند دور موارد مورد سوال را خط بکشد و آن ها را با معلم خود درمیان بگذارد.
 
یکی از مادرانی که از این روش استفاده کرده است در این باره می گوید: «فرزند من می گوید من تنها مادری هستم که به فرزند در پیدا کردن پاسخ ها کمک نمی کنم. وقتی او از من خواست تا با کلمه «زیرا» جمله بسازم من از او پرسیدم آیا می خواهی یکی از شانس های سه گانه خود را صرف پرسش این سوال کنی؟ و می دانید در آخر چه نوشت؟ مشق نوشتن سخت است زیرا مادرم به من کمک نمی کند! و درست در همین لحظه من به عنوان مادر به فرزندم افتخار کردم.»
 
به گفته جسیکا لاهی (Jessica Lahey) دبیر زبان انگلیسی اگر فرزندتان سرتان داد زد و گفت مامان من به کمکت احتیاج دارم به او بگویید اگر با دقت و تمرکز کارت را انجام بدهی، هیچ مشکلی پیش نخواهدآمد.
 
درواقع شما به عنوان ولی دانش آموز هر چقدر بیشتر صبر کنید، احتمال این که فرزندتان مجبور شود سوالات را بار دیگر بخواند و روی آن ها تامل بیشتری داشته باشد بیشتر خواهدبود. این دبیر، کتاب ارزشمندی با نام «موهبت شکست؛ چگونه والدین می آموزند با رعایت استقلال فرزندان خود باعث موفقیت آن ها شوند؟» را نیز به رشته تحریر درآورده است.
 
با این حال از آنجایی که در بطن تکالیف درسی، آموزش غیرمستقیم مدیریت زمان نیز نهفته است، برای فرزند خود جا بیندازید که برای انجام تکالیف خود تاابد وقت ندارد و باید از هرگونه بطالت و بازیگوشی بپرهیزید. به عنوان مثلا باید براساس مقطع تحصیلی و بنابر سیستم آموزشی کشور ،محل اقامتتان و نیز توانایی های فرزند خود، هر شب زمانی معین را برای انجام تکالیف وی درنظر بگیرید.
 
به عنوان مثال اگر کلاس اول دبستان است بین 10- 20 دقیقه برای او در نظر بگیرید. برای کلاس دوم بین 20- 30 دقیقه و... (البته در این مورد باید غرولندهای این دانش آموزان ساعی را نیز به حساب آوریم!) برای محاسبه زمان تعیین شده، چشم از ساعت برندارید. در صورتی که فرزند شما با وجود تلاش صادقانه برای انجام به موقع تکالیف خود نتوانست در وقت مقرر کار را به پایان برساند، ساعت را متوقف کنید و یادداشتی برای معلم فرزندتان بنویسید.
 
در اینجا ذکر نکته ای لازم به نظر می رسد و آن سفارش دکتر استیپک است مبنی بر این که در عین حال که معلمان در انتظار بازخوردهایی از جانب شما هستند، هیچ گاه در مقابل فرزند خود درباره معلمان و سیستم آموزشی مدرسه، زبان به انتقاد نگشایید. اگر فرزندتان از نوع تکالیف و نحوه انجام آن ها شکایت دارد، نگویید: این مسخره است. من با معلمت تماس می گیرم.
 
شما م یخواهید فرزندتان بداند از او جانب داری می کنید اما در عین حال نباید سیستم آموزشی مدرسه محل تحصیل وی را سبک و کم اهمیت بشمارید.
 
از میان دروس مختلف، ریاضی منشا بیشترین اصطکاک بین فرزندان و والدین است چرا که روش تدریسش از زمان تحصیل والدین تاکنون بسیار فرق کرده است. برای مقابله با چنین معضلی، واکارو اوراق حاوی دستورالعمل های درسی را به خانه ها می فرستد تا راهنمای والدین هنگام رویارویی با این مسئله باشد. علاوه بر این در اغلب مدارس پرتال های آموزشی به این موضوع اختصاص یافته یا سمینارهایی برای ارائه مفاهیم جدید آموزشی در هر مقطع تحصیلی برگزار می شود.

فرزندتان را مسئول انجام تکالیف خود بار آورید
 انجام تکالیف درسی به نوعی به منزله برعهده گرفتن مسئولیت فعالیت های آموزشی فرد است که به دست خود وی صورت می گیرد. این بدان مفهوم است که دانش آموزان باید حداکثر سعی خود را در انجام تکالیف به خرج دهند و آن را داخل کیف گذاشته و خود آن را به مدرسه ببرند. به تازگی مدرسه ای در اورلاندو تحویل تکالیف و پروژه های درسی دانش آموزان از سوی والدین را ممنوع اعلام کرده است.
 
به گفته خانم لاهی اگرچه ممکن است این کار از سوی بسیاری از والدین ناعادلانه تلقی شود اما نکته در این است که معلمان به دانش آموزان کمک می کنند تا با روش های مخصوص به خود دروس را به خاطر بسپارند.
 
اگر فرزندتان با گریه و زاری اعلام می کند که نمی تواند از عهده انجام تکالیف خود برآید، بگذارید برای یک بار هم که شده آن را ناقص تحویل دهد و عاقبت این کار را خود تجربه کند و عواقبش را بپذیرد.
 
واکارو در این باره با استناد به تجارب آموزشی خود چنین می گوید: «هنگامی که دانش آموز تکالیف خود را به درستی انجام نمی دهد و با سهل انگاری آن را انجام می دهد، من در زنگ تفریح او را مجبور می کنم بنشیند و آن را تکمیل کند. یک بار که دانش آموزی زنگ تفریح را از دست بدهد، یاد می گیرد دیگر نباید تکالیف خود را با سهل انگاری انجام دهد.»
 
این معلم کارآزموده در ادامه چنین می گوید: «عقب نشینی و پا پس کشیدن هیچ وقت موضوع ساده ای نبود اما در درازمدت به نفع شما و فرزندتان خواهدبود.»
 
وی از تجربه شخصی خود و فرزندش برای ما می گوید: «پسرم همین چند وقت پیش وقتی داشت غذا می خورد غذایش (سس سالسا) ریخت روی برگه تمرین درس ریاضی. معلم او دور لکه غذا خط کشیده بود و این یادداشت را برایش نوشته بود: لطفا هنگام انجام تکالیف درسی غذا نخورید! و من خیلی از این اقدام معلم فرزندم خوشم آمد.» در ضمن به خاطر دستخط بد و تکالیف نامرتب چند نمره را از دست داد و برای لحاظ نکردن جزییات به انشایش اخطار گرفت. تاثیر این کار خیل یعمیق تر از تاکتیک های من از آب درآمد.»
 
اگر به دنبال نسخه ای هستید که انگیزه فرزندتان را در انجام هر چه بهتر تکالیف بالا ببرد، پنج نکته زیر را رعایت کنید و به خاطر داشته باشید تغییر کوچک می تواند شرایط را به کلی دگرگون سازد.   


تکالیف درسی برای معلمان نقش ابزاری را دارد که می توانند میزان گیرایی دانش آموزان را بررسی کنند

 
1- به جای گفتن: «من نمی فهمم این روزها این معلم ها چطور به شماها ریاضی درس می دهند؟» بگویید: «من ریاضی را به روش دیگری یاد گرفتم. بهتر است یک نگاه به کتاب بیندازی و نکته اش را بگیری.»
 
2- به جای گفتن: «چرا تو یک جمله دیگری را به این پاراگراف اضافه نمی کنی؟» بگویید: «این انشای خیلی جالبی است. من می خواهم بیشتر درباره انشایت به من توضیح بدهی.»
 
3- به جای گفتن: «جواب این مساله به عنوان مثال 38 می شود.» بگویید: «مرحله به مرحله به پیش برو اگر مشکلی بود من اینجا هستم به تو کمک کنم.»
 
4- به جای گفتن: «از مشق هایت را ننویسی نمره بد می گیری» بگویید: «تو حداکثر تلاشت را انجم بده من و معلمت حواسمان به تلاش های تو هست نه اینکه تو حتما باید کامل باشی.»
 
5- به جای گفتن: «این بی معنی است» بگویید: «این مساله برای من هم گیج کننده است بهتر است یک یادداشت برای معلمت بنویسم.»

چگونه با معلم فرزندم حرف بزنم؟
 در شرایط ایده آل و آرمانی یک معلم انتظارات و خواسته های خود درباره تکالیف و مشق شب شاگردان را در جلسه اولیا و مربیان به والدین آن ها شرح خواهدداد اما اگر هنوز درباره نقش خود به عنوان ولی دانش اموز با ابهام مواجه هستید، بهتر است دست به کار شوید و رایانامه ای (ایمیلی) را با عنوان «من چگونه می توانم در انجام تکالیف فرزندم به او کمک کنم؟» برای معلم فرزندتان بفرستید.
 
از ادبیات ساده برای نگارش ایمیل استفاده کنید اما سوالات مشخص بپرسید نظیر موارد ذیل: آیا باید از تکالیف فرزندتان غلط بگیرید؟ به شرح و بیان مفاهیم بپردازید، درست و غلط بودن تکالیف را بررسی کنید یا همین که بدانید فرزندتان تکالیف خود را انجام داده است کفایت می کند؟ اگر از سوال هایتان جواب نگرفتید، گوشی تلفن را بردارید و با معلم فرزندتان تلفنی صحبت کنید. شما تا زمانی که احساس آرامش نکردید می توانید هر چند باری که بخواهید این کار را انجام دهید.
 
به گفته خانم دکتر کتی واتروود تجربه نشان داده والدین بهتر است کمتر به مقوله انجام تکالیف بپردازند و در مقابل تعامل بیشتری با معلمان داشته باشند. اگر انجام تکالیف تعیین شده برای فرزندتان مشکلات جدی به بار می آورد یا در زمان فعالیت های دیگر نظیر بازی یا استراحت او وقفه و بی نظمی ایجاد می کند یک ملاقات حضوری با معلم فرزندتان ترتیب دهید.
 
به اعتقاد خانم دکتر واتر وود، هیچ گاه یک معلم قصد برهم زدن روال عادی زندگی والدین را ندارد اما در عین حال به اطلاعات بیشتری درخصوص نحوه انجام تکالیف از سوی فرزندتان نیاز دارد. نگاه داشتن فرزندان بر مسیر ترقی و تعادل در نهایت هم به نفع والدین و هم به نفع اولیای مدرسه خواهدبود.می توانید دیدگاه خود را بنویسید
mexican pharmacies shipping to usa یکشنبه 10 آذر 1398 06:18 ب.ظ
[url="http://canadianpharmaciesprofmeds.com/"]canadian pharmacy online[/url]
best mail order pharmacies یکشنبه 10 آذر 1398 06:10 ب.ظ
[url="http://canadianpharmaciesprofmeds.com/"]no prescription pharmacy canada[/url]
safe canadian online pharmacies شنبه 9 آذر 1398 10:20 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesprofmeds.com/">international pharmacies that ship to the usa</a>
http://canadianpharmaciesprofmeds.com/
<a href=http://canadianpharmaciesprofmeds.com/>approved canadian online pharmacies</a>
junior nike air max sale پنجشنبه 23 آبان 1398 03:05 ق.ظ
<a href="http://www.shufflepedia.com/31/ohio-state-coaches-jackets ">ohio state coaches jackets</a><a href="http://www.shufflepedia.com/32/adidas-telstar-18-soccer-ball ">adidas telstar 18 soccer ball</a><a href="http://www.shufflepedia.com/33/jordan-aj-1-mid-white ">jordan aj 1 mid white</a><a href="http://www.shufflepedia.com/34/adidas-bw-avenue-trace-cargo-s17-trace-cargo-s17-trace-olive-f17 ">adidas bw avenue trace cargo s17 trace cargo s17 trace olive f17</a>
junior nike air max sale http://www.adafilizfidanboya.com/4/junior-nike-air-max-sale
air jordan retro 5 mint green pink پنجشنبه 23 آبان 1398 03:05 ق.ظ
<a href="http://www.bykaraphoto.com/39/nike-sb-dunk-low-gamma-teaser ">nike sb dunk low gamma teaser</a><a href="http://www.bykaraphoto.com/4/nike-free-5.0-7y ">nike free 5.0 7y</a><a href="http://www.bykaraphoto.com/40/mens-nike-roshe-run-high-gold-white ">mens nike roshe run high gold white</a><a href="http://www.bykaraphoto.com/5/nike-air-force-1-grey-leather ">nike air force 1 grey leather</a>
air jordan retro 5 mint green pink http://www.hairbangerssalon.com/201411/air-jordan-retro-5-mint-green-pink
size x nike air huarache light worn to be wild پنجشنبه 23 آبان 1398 03:05 ق.ظ
<a href="http://www.heathersloancopywriting.com/28/air-jordan-6-noir-blanc-2013-pas-cher ">air jordan 6 noir blanc 2013 pas cher</a><a href="http://www.heathersloancopywriting.com/29/cheap-air-jordan-caps ">cheap air jordan caps</a><a href="http://www.heathersloancopywriting.com/3/multicolor-flyknit-kobe-10 ">multicolor flyknit kobe 10</a><a href="http://www.heathersloancopywriting.com/30/reebok-zig-sonic-blue ">reebok zig sonic blue</a>
size x nike air huarache light worn to be wild http://www.livermoreblog.com/13/size-x-nike-air-huarache-light-worn-to-be-wild
2014 valentines jordans price پنجشنبه 23 آبان 1398 03:04 ق.ظ
<a href="http://www.juz-werlte.net/6/mens-air-jordan-retro-8-nike-roshe-run-premium-split ">mens air jordan retro 8 nike roshe run premium split</a><a href="http://www.juz-werlte.net/7/air-jordans-retro-women ">air jordans retro women</a><a href="http://www.juz-werlte.net/8/new-orlean-saints-hoodie ">new orlean saints hoodie</a><a href="http://www.juz-werlte.net/9/air-max-light-white-dark-red ">air max light white dark red</a>
2014 valentines jordans price http://www.cognitivescreenonline.com/7/2014-valentines-jordans-price
nike air force 180 pump hi david robinson چهارشنبه 15 آبان 1398 10:21 ب.ظ
<a href="http://www.handbackpack.com/shoes_be24/espadrille-nike-air-max-90-gs-femme-baskets-gris-noir ">espadrille nike air max 90 gs femme baskets gris noir</a><a href="http://www.handbackpack.com/shoes_be25/adidas-p-absolado-instinct-fg-m-rgb-chaussure-football-homme-multicouleur-40-2 ">adidas p absolado instinct fg m rgb chaussure football homme multicouleur 40 2</a><a href="http://www.handbackpack.com/shoes_be26/close-up-of-a-nike-fre-run-5.0-trainer ">close up of a nike fre run 5.0 trainer</a><a href="http://www.handbackpack.com/shoes_be27/air-jordan-blanc-rouge-noir-retro-14-candy-cane-jordan-14-varsity-design-moderne ">air jordan blanc rouge noir retro 14 candy cane jordan 14 varsity design moderne</a>
nike air force 180 pump hi david robinson http://www.hillcountytrailrunners.com/shoes_be9/nike-air-force-180-pump-hi-david-robinson
puma femme ignite flash wns noir blanc femme puma fonctionnement chaussures sneaker 01 چهارشنبه 15 آبان 1398 10:20 ب.ظ
<a href="http://www.thecreativeform.com/shoes_be6/nike-lunarglide-4-womens-size-6.5-running-shoes-black-524978-005 ">nike lunarglide 4 womens size 6.5 running shoes black 524978 005</a><a href="http://www.thecreativeform.com/shoes_be7/chaussures-de-course-nike-roshe-un-homme-bleu-militaire-vivid-bleu-total-orange-blanc-agrandir-l-image ">chaussures de course nike roshe un homme bleu militaire vivid bleu total orange blanc agrandir l image</a><a href="http://www.thecreativeform.com/shoes_be8/nike-womens-benassi-just-do-it-swoosh-slide-sandals-from-finish-line ">nike womens benassi just do it swoosh slide sandals from finish line</a><a href="http://www.thecreativeform.com/shoes_be9/hommes-adidas-athl%c3%a9tique-chaussures-k78j35-adidas-skateboarding-matchcourt-little-kid-2fbig-kid-une-plus-grande-image ">hommes adidas athl茅tique chaussures k78j35 adidas skateboarding matchcourt little kid 2fbig kid une plus grande image</a>
puma femme ignite flash wns noir blanc femme puma fonctionnement chaussures sneaker 01 http://www.videosalesassistant.com/shoes_fr31/puma-femme-ignite-flash-wns-noir-blanc-femme-puma-fonctionnement-chaussures-sneaker-01
uomo nike x fragment design roshe ld royal blu gialle bellissime i uo چهارشنبه 15 آبان 1398 10:20 ب.ظ
<a href="http://www.usakgelisimpark.com/shoes39/designer-adidas-performance-volley-team-2-volleyball-zapatos-azul-sports-hombre ">designer adidas performance volley team 2 volleyball zapatos azul sports hombre</a><a href="http://www.usakgelisimpark.com/shoes4/originals-zapatillas-mujer-flux-verve-verde-adv-de-adidas-zapatos-zx ">originals zapatillas mujer flux verve verde adv de adidas zapatos zx</a><a href="http://www.usakgelisimpark.com/shoes40/cl%c3%a1sico-nike-roshe-one-hyper-br-running-shoes-blanco-pure-platinum ">cl谩sico nike roshe one hyper br running shoes blanco pure platinum</a><a href="http://www.usakgelisimpark.com/shoes5/barato-baratas-actitud-adidas-jeremy-scott-metro-hola-za-p-rojo-negro ">barato baratas actitud adidas jeremy scott metro hola za p rojo negro</a>
uomo nike x fragment design roshe ld royal blu gialle bellissime i uo http://www.boulevardsandwellingtons.com/shoes16/uomo-nike-x-fragment-design-roshe-ld-royal-blu-gialle-bellissime-i-uo
nike air presto 848132 611 nuevo rareza sneaker premium thea one 2016 2015 90 چهارشنبه 15 آبان 1398 10:20 ب.ظ
<a href="http://www.islamicbeast.com/shoes6/billig-f%c3%b6rs%c3%a4ljning-herr-tr%c3%a4ningsskor-nike-field-generals-trainer-2-svart-bright-crimson-university-r%c3%b6d ">billig f枚rs盲ljning herr tr盲ningsskor nike field generals trainer 2 svart bright crimson university r枚d</a><a href="http://www.islamicbeast.com/shoes7/sant-nike-roshe-one-slip-on-l%c3%b6parskor-herr-vita-bl%c3%a5-qoi2kisf-ny-ankomst-nike-reax-online-sverige-billigt-online-rea.-zoom ">sant nike roshe one slip on l枚parskor herr vita bl氓 qoi2kisf ny ankomst nike reax online sverige billigt online rea. zoom</a><a href="http://www.islamicbeast.com/shoes8/new-nike-air-vapormax-air-flyknit-air-max-2018-mens-running-shoes-deep-blue ">new nike air vapormax air flyknit air max 2018 mens running shoes deep blue</a><a href="http://www.islamicbeast.com/shoes9/adidas-originals-zx-flux-w-petrol-ink-white-solar-pink ">adidas originals zx flux w petrol ink white solar pink</a>
nike air presto 848132 611 nuevo rareza sneaker premium thea one 2016 2015 90 http://www.naxosport.com/shoes32/nike-air-presto-848132-611-nuevo-rareza-sneaker-premium-thea-one-2016-2015-90
nike 2017 homme rouge noir air max running leather chaussure de pour چهارشنبه 15 آبان 1398 10:19 ب.ظ
<a href="http://www.rinconcuriosomusic.com/shoes_be17/nike-air-max-90-net-cloth-women-fluorescent-green-white-cheap.-sale-view-larger ">nike air max 90 net cloth women fluorescent green white cheap. sale view larger</a><a href="http://www.rinconcuriosomusic.com/shoes_be18/nike-air-max-270-coming-soon-in-clean-white-and-black ">nike air max 270 coming soon in clean white and black</a><a href="http://www.rinconcuriosomusic.com/shoes_be19/air-jordan-4-thunder-air-jordan-4-thunder-preview ">air jordan 4 thunder air jordan 4 thunder preview</a><a href="http://www.rinconcuriosomusic.com/shoes_be2/genuine-original-nike-benassi-swoosh-sliders-sandals-flip-flops-pool-slippers ">genuine original nike benassi swoosh sliders sandals flip flops pool slippers</a>
nike 2017 homme rouge noir air max running leather chaussure de pour http://www.welshfermentationfestival.com/shoes_fr40/nike-2017-homme-rouge-noir-air-max-running-leather-chaussure-de-pour
air max 95 in china چهارشنبه 15 آبان 1398 02:44 ق.ظ
<a href="http://www.cme4smile.com/6/adidas-neo-suede-blue-purple ">adidas neo suede blue purple</a><a href="http://www.cme4smile.com/7/givenchy-by-riccardo-tisci-x-converse-addict-all-star-hi ">givenchy by riccardo tisci x converse addict all star hi</a><a href="http://www.cme4smile.com/8/air-jordan-1-high-womens-strap-purple ">air jordan 1 high womens strap purple</a><a href="http://www.cme4smile.com/9/air-max-90-teal-and-purple ">air max 90 teal and purple</a>
air max 95 in china http://www.bykaraphoto.com/27/air-max-95-in-china
nike air max lunar 1 womens blue red چهارشنبه 15 آبان 1398 02:43 ق.ظ
<a href="http://www.einar-willumsen.com/17/nike-free-tr-womens-grey-sky-blue ">nike free tr womens grey sky blue</a><a href="http://www.einar-willumsen.com/18/puma-momentta-brazil ">puma momentta brazil</a><a href="http://www.einar-willumsen.com/19/the-nike-wmns-air-huarache-bronzine-is-in-first-place ">the nike wmns air huarache bronzine is in first place</a><a href="http://www.einar-willumsen.com/2/nike-air-jordan-retro-xiv ">nike air jordan retro xiv</a>
nike air max lunar 1 womens blue red http://www.eluremarketing.com/28/nike-air-max-lunar-1-womens-blue-red
nike tn www.newairshops.com چهارشنبه 15 آبان 1398 02:43 ق.ظ
<a href="http://www.lmsmedicalsuppliesva.com/201409/womens-nike-free-run-3.0-v6-gold-blue ">womens nike free run 3.0 v6 gold blue</a><a href="http://www.lmsmedicalsuppliesva.com/201410/adidas-zx-flux-pink-red ">adidas zx flux pink red</a><a href="http://www.lmsmedicalsuppliesva.com/201411/mens-nike-free-run-3-blue-pink ">mens nike free run 3 blue pink</a><a href="http://www.lmsmedicalsuppliesva.com/201412/adidas-zx-700-grey-gold ">adidas zx 700 grey gold</a>
nike tn www.newairshops.com http://www.shipmentbangkok.com/9/nike-tn-www.newairshops.com
womens nike air max zero grey green چهارشنبه 15 آبان 1398 02:43 ق.ظ
<a href="http://www.reefvolution.com/20/timberlands-waterproof ">timberlands waterproof</a><a href="http://www.reefvolution.com/21/nike-flyknit-roshe-run-nm-persian-violet-hot-lava ">nike flyknit roshe run nm persian violet hot lava</a><a href="http://www.reefvolution.com/22/nike-air-max-water-shield-cheap-nike-air-max ">nike air max water shield cheap nike air max</a><a href="http://www.reefvolution.com/23/nike-lunar-ascend-zappos ">nike lunar ascend zappos</a>
womens nike air max zero grey green http://www.axrealestatepro.com/16/womens-nike-air-max-zero-grey-green
nike lunarglide 6 red grey چهارشنبه 15 آبان 1398 02:42 ق.ظ
<a href="http://www.indosiar.net/17/air-jordan-imminent-orange-gold ">air jordan imminent orange gold</a><a href="http://www.indosiar.net/18/red-and-white-air-max-2014 ">red and white air max 2014</a><a href="http://www.indosiar.net/19/mens-womens-adidas-originals-tubular-running-shoes-the-stars-and-the-stripes ">mens womens adidas originals tubular running shoes the stars and the stripes</a><a href="http://www.indosiar.net/2/air-max-90-ice-blue-wmns ">air max 90 ice blue wmns</a>
nike lunarglide 6 red grey http://www.powercaptions.org/201710/nike-lunarglide-6-red-grey
iphone 5s back case replacement سه شنبه 23 مهر 1398 12:15 ب.ظ
<a href="http://www.urbanhellville.com/shoes_admin13/nike-lebron-12-low-red-grey ">nike lebron 12 low red grey</a><a href="http://www.urbanhellville.com/shoes_admin14/womens-nike-air-max-tailwind-8-white-blue ">womens nike air max tailwind 8 white blue</a><a href="http://www.urbanhellville.com/shoes_admin15/nike-air-presto-ultra-flyknit-nikeid ">nike air presto ultra flyknit nikeid</a><a href="http://www.urbanhellville.com/shoes_admin16/nike-air-zoom-oscillate-xx-black-red ">nike air zoom oscillate xx black red</a>
[url=http://www.charterstowersrodeo.com/cases_24/iphone-5s-back-case-replacement]iphone 5s back case replacement[/url]
zoom pegasus 33 mens سه شنبه 23 مهر 1398 12:15 ب.ظ
<a href="http://www.viralsammy.com/shoes_admin1/the-nike-air-max-bw-has-been-given-the-premium-treatment-this-spring-and-if-youre-a-fan-of-the-silho ">the nike air max bw has been given the premium treatment this spring and if youre a fan of the silho</a><a href="http://www.viralsammy.com/shoes_admin10/jordan-11-tuxedo-for-sale ">jordan 11 tuxedo for sale</a><a href="http://www.viralsammy.com/shoes_admin11/nike-free-balanza-coffee ">nike free balanza coffee</a><a href="http://www.viralsammy.com/shoes_admin12/lebron-new-shoes ">lebron new shoes</a>
[url=http://www.supremeelectrocontrols.com/shoes_admin36/zoom-pegasus-33-mens]zoom pegasus 33 mens[/url]
iphone 7 display replacement سه شنبه 23 مهر 1398 12:15 ب.ظ
<a href="http://www.healthlifefit365.com/shoes_admin1/air-max-1-the-six ">air max 1 the six</a><a href="http://www.healthlifefit365.com/shoes_admin10/nike-huarache-utility-black-orange ">nike huarache utility black orange</a><a href="http://www.healthlifefit365.com/shoes_admin11/air-force-one-shoe-drawing ">air force one shoe drawing</a><a href="http://www.healthlifefit365.com/shoes_admin12/nike-air-max-90-womens-premium-grey-orange ">nike air max 90 womens premium grey orange</a>
[url=http://www.thomasmeierphilosophy.com/cases_21/iphone-7-display-replacement]iphone 7 display replacement[/url]
larger image discount mlb hats baltimore orioles 47 brand basic logo clean up road adjustable hat سه شنبه 23 مهر 1398 12:15 ب.ظ
<a href="http://www.thebluntknifekitchen.com/cases_21/case-for-lg-rebel-4 ">case for lg rebel 4</a><a href="http://www.thebluntknifekitchen.com/cases_22/magnetic-adsorption-case-for-samsung ">magnetic adsorption case for samsung</a><a href="http://www.thebluntknifekitchen.com/cases_23/huawei-nova-3i-protective-case ">huawei nova 3i protective case</a><a href="http://www.thebluntknifekitchen.com/cases_24/venom-iphone-6s-case ">venom iphone 6s case</a>
[url=http://www.thefreshforkchefservices.com/caps_4/larger-image-discount-mlb-hats-baltimore-orioles-47-brand-basic-logo-clean-up-road-adjustable-hat]larger image discount mlb hats baltimore orioles 47 brand basic logo clean up road adjustable hat[/url]
oregon state beavers top of the world slouch fit adjustable hat nwt 25 orange سه شنبه 23 مهر 1398 12:14 ب.ظ
<a href="http://www.thomasmeierphilosophy.com/cases_01/7-plus-case-fit-8-plus ">7 plus case fit 8 plus</a><a href="http://www.thomasmeierphilosophy.com/cases_02/armor-case-oppo-f5 ">armor case oppo f5</a><a href="http://www.thomasmeierphilosophy.com/cases_03/best-iphone-7-plus-slim-case ">best iphone 7 plus slim case</a><a href="http://www.thomasmeierphilosophy.com/cases_04/xundd-ipad-case ">xundd ipad case</a>
[url=http://www.luxdivinorumdesigns.com/caps_15/oregon-state-beavers-top-of-the-world-slouch-fit-adjustable-hat-nwt-25-orange]oregon state beavers top of the world slouch fit adjustable hat nwt 25 orange[/url]
billigt original nike lebron 14 multicolor online جمعه 19 مهر 1398 05:01 ق.ظ
<a href="http://www.southerneverise.com/shoes_fr28/air-jordan-6-vi-retro-oreo-blanc-noir-speckle ">air jordan 6 vi retro oreo blanc noir speckle</a><a href="http://www.southerneverise.com/shoes_fr29/c%c3%a9l%c3%a8bre-homme-nike-lunarglide-8-chaussures-de-course-noir-tout-blanc ">c茅l猫bre homme nike lunarglide 8 chaussures de course noir tout blanc</a><a href="http://www.southerneverise.com/shoes_fr3/nike-baskets-classic-cortez-nylon-rouge-homme-chaussures-nike-soldes-go-sport-nike-basketball ">nike baskets classic cortez nylon rouge homme chaussures nike soldes go sport nike basketball</a><a href="http://www.southerneverise.com/shoes_fr30/nike-femme-air-max-thea-print-chaussures-nike-football-club-top-ventes ">nike femme air max thea print chaussures nike football club top ventes</a>
billigt original nike lebron 14 multicolor online http://www.wallpaperworship.com/shoes10/billigt-original-nike-lebron-14-multicolor-online
nike air max 95 premium oil thunder grey جمعه 19 مهر 1398 05:01 ق.ظ
<a href="http://www.sindipafford.com/shoes35/adidas-baratas-f50-adizero-messi-villa-botas-de-f%c3%batbol-azul-amarillo-negro-outlet-espa%c3%b1a-chaquetas-adidas-vintage-adidas-rosa-pastel ">adidas baratas f50 adizero messi villa botas de f煤tbol azul amarillo negro outlet espa帽a chaquetas adidas vintage adidas rosa pastel</a><a href="http://www.sindipafford.com/shoes36/nike-air-flight-89-true-blue-nike-huarache-white-nike-air-presto ">nike air flight 89 true blue nike huarache white nike air presto</a><a href="http://www.sindipafford.com/shoes37/adidas-zapatillas-casual-de-mujer-cloudfoam-pure-adidas-adidas-moda-mujer-zapatillas-marcas ">adidas zapatillas casual de mujer cloudfoam pure adidas adidas moda mujer zapatillas marcas</a><a href="http://www.sindipafford.com/shoes38/latest-hombres-lobo-griginerebianchigym-rossi-nike-flex-mostrar-tr-2 ">latest hombres lobo griginerebianchigym rossi nike flex mostrar tr 2</a>
nike air max 95 premium oil thunder grey http://www.corinafieldcarrollfund.com/shoes19/nike-air-max-95-premium-oil-thunder-grey
zapatillas hombre nike air jordan 8 retro negro blanco nike zapatillas venta rebajas nike air max baratas جمعه 19 مهر 1398 05:01 ق.ظ
<a href="http://www.alexiablas.com/shoes_at21/jordan-fly-wade-2-ev-biscayne-available-at-eastbay-sole-collector ">jordan fly wade 2 ev biscayne available at eastbay sole collector</a><a href="http://www.alexiablas.com/shoes_at22/nike-air-max-90-leather-833412-024-compare-prices-on-scrooge.co.uk ">nike air max 90 leather 833412 024 compare prices on scrooge.co.uk</a><a href="http://www.alexiablas.com/shoes_at23/nike-flyknit-trainer-atmosphere-grey-thunder-men-running-shoe-shoe-shoe-sneaker-ah8396-006 ">nike flyknit trainer atmosphere grey thunder men running shoe shoe shoe sneaker ah8396 006</a><a href="http://www.alexiablas.com/shoes_at24/nike-air-jordan-5-schuhe-damen-schwarz-rosa-orange ">nike air jordan 5 schuhe damen schwarz rosa orange</a>
zapatillas hombre nike air jordan 8 retro negro blanco nike zapatillas venta rebajas nike air max baratas http://www.achievecareercoaching.com/shoes9/zapatillas-hombre-nike-air-jordan-8-retro-negro-blanco-nike-zapatillas-venta-rebajas-nike-air-max-baratas
av1732 nike air max 90 herren wei脽 schwarz red schwarz nike air جمعه 19 مهر 1398 05:01 ق.ظ
<a href="http://www.hillcountytrailrunners.com/shoes_be24/nike-mercurial-vapor-viii-cr7-nike-soccer-shoes-in-pink-black-blue ">nike mercurial vapor viii cr7 nike soccer shoes in pink black blue</a><a href="http://www.hillcountytrailrunners.com/shoes_be25/hommes-nike-vapor-untouchable-pro-crampons-noir-blanc-universit%c3%a9-d ">hommes nike vapor untouchable pro crampons noir blanc universit茅 d</a><a href="http://www.hillcountytrailrunners.com/shoes_be26/adidas-boys-shoes-polka-dots ">adidas boys shoes polka dots</a><a href="http://www.hillcountytrailrunners.com/shoes_be27/basketball-player-rucksack-school-backpack-bookbag-with-usb-charging-port-and-jordan-23 ">basketball player rucksack school backpack bookbag with usb charging port and jordan 23</a>
av1732 nike air max 90 herren wei脽 schwarz red schwarz nike air http://www.firhillconsulting.com/shoes_at06/av1732-nike-air-max-90-herren-wei%c3%9f-schwarz-red-schwarz-nike-air
inexpensive mode nike air huarache run ultra skor dam arm茅n gr枚n جمعه 19 مهر 1398 05:01 ق.ظ
<a href="http://www.visualartecologylimerick.com/shoes_be24/nike-reax-gr.-40-47.5-herren-sportschuhe-sneakers-laufschuhe-turnschuhe-trainers ">nike reax gr. 40 47.5 herren sportschuhe sneakers laufschuhe turnschuhe trainers</a><a href="http://www.visualartecologylimerick.com/shoes_be25/one-of-the-original-five-released-in-1991-the-air-jordan-6-retro-in-white-carmine-black-will-be-returning-this-summer-as-jordan-brand-s-attempt-to-fulfill ">one of the original five released in 1991 the air jordan 6 retro in white carmine black will be returning this summer as jordan brand s attempt to fulfill</a><a href="http://www.visualartecologylimerick.com/shoes_be26/buy-jordan-mens-athletic-shoes-online-at-overstock-our-best-mens-shoes-deals ">buy jordan mens athletic shoes online at overstock our best mens shoes deals</a><a href="http://www.visualartecologylimerick.com/shoes_be27/ireland-nike-hommes-et-femmes-marque-populaire-taille-air-jordan-6-noir-infrarouge-11-master-fran%c3%a7ais ">ireland nike hommes et femmes marque populaire taille air jordan 6 noir infrarouge 11 master fran莽ais</a>
inexpensive mode nike air huarache run ultra skor dam arm茅n gr枚n http://www.myscintillatingworld.com/shoes35/inexpensive-mode-nike-air-huarache-run-ultra-skor-dam-arm%c3%a9n-gr%c3%b6n
adidas by raf simons pink x raf simons stan smith leather sneakers جمعه 19 مهر 1398 05:01 ق.ظ
<a href="http://www.spiritualcaremassage.com/shoes_be35/nike-free-5.0-og-genealogy-of-free-pack-sneakers ">nike free 5.0 og genealogy of free pack sneakers</a><a href="http://www.spiritualcaremassage.com/shoes_be36/effortlesslyfly.com-online-footwear-platform-for-the-culture-obj-s-newest-uptempo-cleats-channel-the-nike-air-m-effortlesslyfly.com-in-2018 ">effortlesslyfly.com online footwear platform for the culture obj s newest uptempo cleats channel the nike air m effortlesslyfly.com in 2018</a><a href="http://www.spiritualcaremassage.com/shoes_be37/size-x-nike-urban-safari-pack-part-2-nike-shoes-outlet-sneakers-nike ">size x nike urban safari pack part 2 nike shoes outlet sneakers nike</a><a href="http://www.spiritualcaremassage.com/shoes_be38/homme-chaussures-nike-performance-nike-lunaracer-3-chaussure-corsa-leggere-bright-crimson-volt-blanc-h11-noir ">homme chaussures nike performance nike lunaracer 3 chaussure corsa leggere bright crimson volt blanc h11 noir</a>
adidas by raf simons pink x raf simons stan smith leather sneakers http://www.evanswoodwork.com/shoes_fi03/adidas-by-raf-simons-pink-x-raf-simons-stan-smith-leather-sneakers
nike air foamposite one sport royal game royal wolf gr氓 herr basketskor جمعه 19 مهر 1398 05:00 ق.ظ
<a href="http://www.lindafrey.com/shoes_be35/botas-adidas-f5-trx-hg-junior-messi ">botas adidas f5 trx hg junior messi</a><a href="http://www.lindafrey.com/shoes_be36/air-jordan-10-for-men-retro-white-black-red-the-new-jordans-jordan-shoes ">air jordan 10 for men retro white black red the new jordans jordan shoes</a><a href="http://www.lindafrey.com/shoes_be37/nike-zoom-2k-chaussures-d-athl%c3%a9tisme-homme-multicolore-white-infrared-23 ">nike zoom 2k chaussures d athl茅tisme homme multicolore white infrared 23</a><a href="http://www.lindafrey.com/shoes_be38/adidas-originals-spezial-350-size-hq-1-adidas-originals-spezial-350-size-hq-7-adidas-originals-spezial-350-size-hq-5 ">adidas originals spezial 350 size hq 1 adidas originals spezial 350 size hq 7 adidas originals spezial 350 size hq 5</a>
nike air foamposite one sport royal game royal wolf gr氓 herr basketskor http://www.mrsmoneypound.com/shoes17/nike-air-foamposite-one-sport-royal-game-royal-wolf-gr%c3%a5-herr-basketskor
top rated online canadian pharmacies یکشنبه 7 مهر 1398 03:09 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesoffer.com/">online drugstore</a>
http://canadianpharmaciesoffer.com/
<a href=http://canadianpharmaciesoffer.com/>canadian pharcharmy online</a>
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو