تبلیغات
مشاوره و روان درمانی رهگشــا - رفتار درست با همسر شکاک
 
رفتار درست با همسر شکاک

رفتار با همسر شکاک

اگر با هر بار به صدا درآمدن صدای پیامک و یازنگ گوشی موبایلتان بحران ساز می شود و هرمان که نام شخص جدیدی را برزبان می آورید همسرتان سین جیمتان می کند باید بدانید که تنها شما هستید که مشکل شکاک بودن همسرتان را به وجود آورده اید و باید خودتان هم حلش کنید حال چگونه؟ برایتان خواهیم گفت.
بسیاری از زن ها با شکاک بودن همسرانشان سکوت می کنند اما باید راه حل هایی را که می خوانید را به درستی در پیش بگیرید تا مشکل شما حل شود.


حتما شما هم شیطنت کرده اید؟
بهتر است قبل از آنکه مهر بیمار بودن را روی همسرتان بچسبانید و از اینکه با شک کردن های بی جا زندگیتان را سیاه کرده شکایت کنید، نگاهی به پشت سرتان بیندازید. شما در گذشته، منظورمان همان گذشته ای است که به رابطه دو نفره تان مربوط می شود، که بوده اید و چه کرده اید؟ آیا یکی از دخترهای پرناز و ادایی بوده اید که برای امتحان کردن احساسات مرد زندگیشان مدام او را تا لب چشمه می بردند و تشنه برمی گرداندند؟ آیا تا همین چند وقت پیش، احساس می کردید باید او را از رفتنتان بترسانید تا بیشتر قدر بودنتان را بداند؟ آیا تجربه شیطنتی که می توانست جز او حسادت هر مرد دیگری را هم تحریک کند داشته اید؟
خیلی وقت ها این خود ما هستیم که از همسر آرام و سالممان، مردی شکاک و بیمار می سازیم. رفتارهای اشتباهی که نمونه شان را در بالا گفتیم، می توانند ریشه های اعتماد را در زندگی مشترک بخشکانند و شک کردن و ترسیدن را به عادتی همیشگی برای یک مرد تبدیل کنند عادتی که حتی در روزهای سر به راه بودن شما هم از سر او بیرون نمی رود.

باید کمی کنار بیایید
احتمالا گرفتار مردی شده اید که به معنای واقعی حسود یا شکاک است. شوهر شما می تواند با هر جرقه ای شعله ور شود، به همین دلیل توصیه می کنیم کمی به ریزه کاری های رفتاریتان فکر کنید. بهترین کار این است که نقطه حساسیت او را بشناسید.
بدون مختل کردن زندگیتان کمی مراعات حالش را کنید؛ نه خودتان را در خانه حبس کنید و نه تارک دنیا شوید بلکه با هم در این مورد صحبت کرده و سعی کنید به توافق نسبی در مورد رفتار درست برسید. احتمالا همسرتان بعد از رسیدن به این توافق هم حساسیت هایی نشان خواهد داد اما شما می توانید با آرامش و کم کم برای تغییر ذهنیت او تلاش کنید.
 هیچ وقت تلاش نکنید با لجبازی و زور حرف خودتان را به کرسی بنشانید. مردهای شکاک وقتی نادیده گرفته می شوند، خطرناک تر هم می شوند پس اگر اوضاع رابطه تان زیاد خراب نیست، فعلا برای گاف ندادن و پیروی از قانون هایی که با هم تعریف کرده اید تلاش کنید.

هرگز در خانه حبس نشوید
فکر می کنید مشکل اصلی همسرتان کار شماست؟ اگر محل کارتان یا واحدی که در آن کار می کنید تغییر کند، این مشکل حل می شود؟ شاید حق با او باشد و مشکلی جدی در این مورد وجود داشته باشد اما اگر با تغییر کارتان چیزی تغییر نکرد، می توانید با اطمینان بگویید همسری شکاک دارید. حالا برای رها شدن از حساسیت هایش باید چه کنید؟ در خانه بنشینید و کارتان را رها کنید؟ فیلم قرمز را یادتان هست؟ «هستی مشرقی» برای پایان دادن به حساسیت های همسرش حاضر شد کارش را هم رها کند اما حتی بعد از چنین تصمیمی، شک کردن های مرد هر روز بیشتر و علائم جنونش آشکار تر شد.
 پس اگر برای رفع مشکلی که در محیط کارتان وجود داشته تلاش کرده اید اما بحران های زندگیتان آرام نشده اند، باج ندهید و با پذیرفتن مقصر بودنتان در خانه ننشینید. همسرتان باید بداند در برخی از محدوده های زندگی شما نباید وارد شود و به زور نباید شما را به گرفتن تصمیم هایی وادار کند. این حق شماست که زندگیتان را همان طور که پیش از بودن او پیش می بردید پیش ببرید، پس به خاطر حساسیت های بی موردش از اجتماع فاصله نگیرید.

 

بهتر است دزد و پلیس بازی نکنید
در حقیقت باید گفت پنهان کردن یک موضوع ساده و بی اهمیت می تواند حال یک مرد شکاک را از قبل هم بد تر کند. برای اینکه او توانایی اعتماد کردن را به دست بیاورد، در قدم اول باید صداقت را از سوی شما ببیند. نمی دانیم همسرتان چه گذشته ای داشته و از کودکی تا امروز چه اتفاق هایی برایش افتاده که از او مردی شکاک ساخته اما می دانیم که پنهان کاری و آشکار شدن دروغ ها می تواند هر مرد سالمی را برافروخته کند و به تردید بیندازد. پس با دست خودتان زمینه ویران شدن زندگی مشترکتان را فراهم نکنید. تصور نکنید تنها در مورد موضوعات مهم که تاثیری بزرگ در زندگی شما می گذارند باید صادق باشید.

یکبار هم که شده روی صندلی داغ بنشینید
شاید بتوانیم بگوییم برخی مرد ها در شخصیتشان حسادت منفی و بیمارگونه را ندارند اما این موضوع به معنای آن نیست که هرگز به همسرشان شک نمی کنند. هر جا رشته کار از دست شما دربرود و قانون هایی که گفتیم نادیده گرفته شود، ممکن است پای شک هم به زندگیتان باز شود. اگر رابطه ای آرام و سالم دارید و می خواهید این آرامش را برای همیشه حفظ کنید، بهتر است هر هفته با همسرتان در مورد زندگیتان صحبت کنید و به نقد بی غرض و بدون تنش همدیگر بپردازید.
 ما به شما توصیه می کنیم هر هفته در ساعتی مشخص به یک کافی شاپ، پارک یا محلی معین بروید و در مورد اتفاق هایی که در هفته گذشته افتاده با هم صحبت کنید. در ابتدای صحبتتان از نکات مثبت شروع کنید و رفتارهایی که به شما آرامش داده و برایتان لذت بخش بوده را به زبان بیاورید بعد از آن سراغ موضوعاتی بروید که شما را آزار داده یا نگران کرده است. اگر راه و رسم انتقاد کردن را نمی دانید به مطلبی که در شماره 123 سیب سبز آوردیم مراجعه کنید. با این روش شما و همسرتان یاد می گیرید دلخوری ها را روی هم انباشته نکنید و البته واقعیت آنچه شما یا او را به شک انداخته را هم آشکار کنید.

سعی کنید مرز ها را پررنگ کنید
فکر می کنید صداقت و یکرنگی یعنی برداشتن همه مرز ها؟ همین اشتباه ممکن است زندگی آرام شما را خیلی زود به باد دهد. اگر همکار شما بی اطلاع از اینکه متاهل هستید از شما خواستگاری می کند، هرگز حتی برای خندیدن این موضوع را با شوهرتان در میان نگذارید. اگر حتی تصور می کنید در ای میل یا شبکه های اجتماعیتان موضوع حساسیت برانگیزی رد و بدل نمی شود، هرگز رمز آن ها را در اختیار همسرتان نگذارید و البته خودتان هم حتی در صورت موافقت همسرتان هیچ وقت چنین راه هایی را امتحان نکنید.

به سراغ گذشته نروید
در واقع باید بگوییم که نه به گذشته همسرتان سرک بکشید و نه اجازه دهید او به گذشته شما وارد شود. زندگی مشترک شما درست از همان لحظه ای که قبول کردید در کنار هم باشید شروع شده و نگذارید ورق زدن برگ های قبلی زندگیتان که هیچ ارتباطی به زمان حال شما ندارد، بین شما فاصله انداخته یا همسرتان را در مورد شما به شک بیندازد. اگر قبلا سابقه نامزدی شکست خورده ای را داشته اید، کافی است آن را از همسرتان پنهان نکنید و تیتروار چنین واقعیتی را به اطلاع شریک زندگیتان برسانید اما دلیلی برای ورود به جزئیات وجود ندارد.
رازهای رابطه تمام شده، دلیل ریز و درشت جدا شدنتان از هم و مسائلی از این دست را با همسرتان در میان نگذارید. شنیدن این موضوعات دردی از رابطه شما دوا نمی کند و باید به خاطر داشته باشید گرچه همسرتان یکی از نزدیک ترین دوستان شماست اما در هر رابطه دوستی رازهایی هم باید وجود داشته باشد. هرگز نگذارید در مورد موضوعاتی که مربوط به گذشته شماست بیش از حد سوال بپرسد. حق شماست که رازهای خودتان را داشته باشید و در مکان های خصوصیتان احساس امنیت کنید؛ پس او را به حوزه هایی که فقط و فقط متعلق به خودتان است وارد نکنید و خودتان هم به چنین محدوده هایی از زندگی او وارد نشوید.

تا حد امکان روی نقطه حساس دست نگذارید
همه مرد ها چه حسود باشند و چه نه، چه شکاک باشند و چه نه در مورد یک موضوع واحد حساسیت دارند:«مردهای دیگر!». همه مرد ها دوست دارند یکه تاز زندگیشان باشند و ورود هر مرد دیگری که به این یکه تازی خدشه وارد کند می تواند از آن ها فردی غیرقابل تحمل بسازد. اشتباه نکنید، منظورمان ایجاد مثلث عشقی و رابطه های خارج از چارچوب ازدواج نیست. آن ها گاهی حتی تحمل شنیدن حرف هایی در مورد برادر و پدر شما را هم ندارند. اگر فکر می کنید او از کارهای فنی سر درنمی آورد و به اندازه «پدر»تان حرفه ای نیست، اگر فکر می کنید مثل «برادر»تان در خانه به همسرش کمک نمی کند یا اینکه اگر تصور می کنید به اندازه «شوهر همکار»تان منظم و قانونمند نیست و این فکر ها را در مقابل او به زبان می آورید، با دست خودتان طناب دار زندگی مشترکتان را می سازید.
مرد ها از مقایسه شدن بیزارند و از اینکه حتی در حد همین جملات پای مرد دیگری به زندگیشان باز شود، کلافه می شوند. پس هرگز بساط مقایسه را مهیا نکرده و تصور نکنید شنیدن این جملات یا تعریف کردن از مردهای دیگر در مهمانی ها می تواند همسرتان را در موردی خاص فعال تر و باانگیزه تر کند.

هشدار! تکراری نشوید
خیلی وقت ها مرد ها از تصور اینکه برای همسرشان تکراری شده اند و نمی توانند اشتیاق شریک زندگیشان را از این رابطه ببینند کلافه می شوند. اگر همسرتان احساس کند فراموش شده، نادیده گرفته می شود یا به اندازه دیگران در شاد کردن شما توانمند نیست، ممکن است آسیب زیادی ببیند و حتی به مردی شکاک تبدیل شود.
او باید در همه لحظات زندگی مشترکتان بداند قلب شما را در اختیار دارد و جز او به کس دیگری فکر نمی کنید. برای رسیدن به این هدف، کافی است از ابزار عشق به شریک زندگیتان نترسید و مثل روزهای اول محبت کلامی و رفتاریتان را به نمایش بگذارید.
تصور نکنید از شما گذشته یا اینکه بعد از این همه سال حتما همسرتان می داند چقدر دوستش دارید! باور کنید همه زندگی ها به تزریق هر روزه عشق نیاز دارند و حتی اگر 30 سال هم از ازدواجتان گذشته، نباید بگذارید شرم یا ترس از بیان احساسات میان شما فاصله بیندازد.می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر